Aj saleziáni v Keni očakávajú príchod pápeža Františka

2015 11 25 ANS Kena(Nairobi, Keňa, 25. november 2015) – Pápežská návšteva Kene sa začína dnes, 25. novembra a bude pokračovať v Ugande a Stredoafrickej republike. Saleziáni v Keni sa na tento dôležitý moment pripravovali. Ponúkame vám niekoľko úryvkov z rozhovoru s donom Giannim Rolandim, provinciálom Východnej Afriky.

Približne pre ôsmimi mesiacmi sa odohral masaker v meste Garissa (streľba na univerzite, ktorá si vyžiadala 148 životov študentov, ktorí boli kresťania, pozn. red.). Aká je bezpečnostná situácia pred pápežovou návštevou?Keňa zobrala pápežovu návštevu veľmi vážne a vláda sa snaží sústrediť na bezpečnosť. Je reálny strach, že somálska teroristická skupina Al Shabaab by mohla využiť príchod Svätého Otca na to, aby opäť zasiahla kresťanov v Keni. To by bola katastrofa. Polícia sa snaží urobiť všetky potrebné opatrenia.

Akým spôsobom sú zapojení členovia saleziánskej komunity?Náš vikár, don Simon Asira Lipuku, je prezidentom komisie, ktorá organizuje stretnutie pápeža s mládežou 27. novembra, pred jeho odchodom do Ugandy. Sme poctení, že Biskupská konferencia myslela pri tejto úlohe na saleziánov. Dáva nám to príležitosť viac spoznať situáciu mládeže v katolíckej Cirkvi v Keni.

Aké sú očakávania od návštevy?Očakávame, že prídeme viac do kontaktu s "Božím mužom", ktorý s veľkou jednoduchosťou hovorí veci, ktoré otriasajú "mocných na ich trónoch". Katolícka Cirkev a zasvätení na jeho slová obzvlášť čakajú. Plánujú ich rozšíriť po návšteve, aby smerodajný hlas Cirkvi zaznel na mnohých miestach, obzvlášť pri sociálnej a politickej nespravodlivosti a etnických rozdieloch, ktoré rozdeľujú krajinu.

Ak by ste mali príležitosť hovoriť so Svätým Otcom, čo by ste mu povedali?Povedal by som: "Svätý Otec, stojím pred Vami, aby som Vám ponúkol pozdravy všetkých členov saleziánskej rodiny, ktorí žijú a pracujú v Keni. Chceme Vám poďakovať za to, že nás neustále pozývate byť tam, kde sú mladí najviac prehliadaní, na okraji spoločnosti… Znevýhodnené oblasti sú tu veľké: je tu ozaj priestor pre každého, kto je pripravený tam ísť. Pomôžte nám svojimi modlitbami byť apoštolmi pre mladých, ktorí sa stále usmievajú, nie preto, lebo si neuvedomujeme problémy, ale preto, lebo odmietame byť zarmútení všetkou negativitou, ktorú okolo seba vidíme.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.