Ako saleziánska rodina pomáhala počas Adventného obdobia?

(Slovensko, 22. decembra 2022) – Stovky dobrovoľníkov a darcov venovali svoj čas, dary a schopnosti aj peňažné prostriedky, aby pred Vianocami podali pomocnú ruku núdznym.

Vianočná zbierka SALEZIÁNSKE KILO

V dňoch 16. a 17. decembra sa v Bardejove konala charitatívna zbierka Saleziánske Kilo v šiestich predajniach potravín. Ide o tradičnú zbierku potravín, ktorá je zameraná na pomoc sociálne slabším rodinám.

Tento rok Bardejovčania darovali tri tony potravín zo svojich nákupov, ktoré dobrovoľníci rozviezli do 117 núdznych rodín v okrese Bardejov. Na zbere potravín, ich triedení, nakladaní a rozvoze sa zúčastnilo približne 100 dobrovoľníkov. Spolu pripravili 117 krabíc potravín. Povzbudivá bola spolupráca dobrovoľníkov z viacerých cirkví na území Bardejova. Veľkou pomocou boli birmovanci či už na tzv. stojkách v predajniach, pri triedení, ale aj rozvoze potravín.

Adventný sociálny projekt exallievov DARUJME ÚSMEV

Združenie exallievov v spolupráci so saleziánskou rodinou a so Slovenskou katolíckou charitou pomáhalo už deviaty rok. Cieľom projektu je konkrétnym skutkom lásky – štedrosťou a dobročinnosťou – pomôcť núdznym medzi nami. V priebehu septembra-októbra exallievi zozbierali tipy, komu a ako treba pomôcť. Na základe toho spracovali zoznam, z ktorého si darcovia mohli vybrať, koho a čím obdaria a svoj dar následne odovzdať na jednom z piatich odberných miest.

Vďaka rôznym darčekom, spotrebičom, drogérii či oblečeniu od štedrých darcov tento rok exallievi vyčarili úsmev v 190 rodinách po celom Slovensku.

Adventná zbierka ŠTYRI DARY

SAVIO, ktoré saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách, tento rok zorganizovalo zbierku pre najchudobnejších a najnúdznejších ľudí vo svete. Adventná zbierka ŠTYRI DARY priniesla štyri oblasti podpory pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc.

Vyše 9 800 eur, ktoré sa podarilo doteraz vyzbierať poputuje mládeži, pre ktorú je najväčším darom vzdelanie; farmárskym rodinám zápasiacim so suchom a nedostatkom obživy a ľuďom zasiahnutým vojnou či prírodnými katastrofami.

Vianočné trhy

Vychýrené charitatívne vianočné trhy v bratislavskom stredisku na Trnávke mali tento rok pre návštevníkov pripravených 26 stánkov s občerstvením. Na pomoc rodinám v núdzi sa vyzbieralo 11 630 eur.

„Veľká vďaka patrí aj stánkarom, ktorí pripravili občerstvenie a prispeli tak spolu vkladom 3 500 eur. Tešíme sa, že naša farnosť má toľko dobrých ľudí, ktorí držia spolu a vedia pripraviť niečo pekné a zmysluplné aj pre druhých,“ odkazujú saleziáni z Trnávky.

Aj trnavská Kopánka sa nechala inšpirovať a prvýkrát vo svojej 80-ročnej histórii pripravila na štvrtú adventnú nedeľu charitatívne vianočné trhy. Všetko, čo si návštevníci trhov mohli kúpiť, pochádzalo z vlastnej „dielne“. Okrem tradičných pochúťok našli ľudia na stoloch dobrovoľníkov aj ručne vyrábané predmety, koláčiky alebo si mohli dať nabrúsiť nože u majstra brúsiča.

Celý zisk z predaja, 5 538 eur, Trnavčania veľkodušne venovali na spoločný charitatívny cieľ. Za ten si saleziáni tento rok zvolili rodiny v núdzi. Celý vyzbieraný príspevok bude použitý na tri konkrétne účely: pomoc rodinám, ktoré sa ocitnú vo finančnej núdzi; finančnú výpomoc pri letných akciách u detí z viacdetných rodín a podporu rodín utečencov z Ukrajiny.

U saleziánov v Dubnici nad Váhom pomohla vianočná zbierka trvanlivých potravín a drogérie 22 rodinám a nezabudlo sa ani na vianočné darčeky pre ukrajinských odídencov, ktorí bývajú v Gabčíkove.

mk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.