Ako strávili jarné prázdniny mladí v Novej Dubnici?

(Nová Dubnica, 6. marca 2018) – Jarné prázdniny v saleziánskom oratóriu a mládežníckom stredisku v Novej Dubnici boli veľmi pestré. Saleziáni spolu s animátormi pripravili pre mladých zaujímavé aktivity, z ktorých si mohol vybrať každý.

Pondelok 19. februára dopoludnia sa pre vekovú kategóriu do 15 rokov uskutočnil turnaj v tradičných športoch. V stolnom tenise sa hrali dvojhry chlapcov a dievčat, v kalčete zase zápasy jednotlivcov. Aj keď bolo potrebné si hneď v prvý deň prázdnin „privstať“, lebo sa začínalo „už“ o 9.00, každý z účastníkov odchádzal s peknými zážitkami a hodnotnými cenami pre potešenie tela i ducha.

Pondelkové popoludnie na ľadovej ploche zimného štadióna v Dubnici nad Váhom bolo pre cca 80 mladých, detí a rodičov veľmi radostné. Duch práve prebiehajúcich XXIII. Zimných olympijských hier sme vnímali aj medzi nami. Hokejovo naladení chlapci hrali svoj životný zápas, do ktorého sa zapojili aj tri saleziánske hviezdy, ostatní na zvyšných dvoch tretinách klziska začínali rozvíjať, alebo už zdokonaľovali svoje (kraso)korčuliarske zručnosti.

No a večer sme s mladými trávili čas v mládežníckom stredisku, kde ich čakala herňa (stolný tenis, kalčeto), ihriská (hokejbal, futbal, basketbal), čajovňa (stolové hry, biliard, čaj, kofola, sladkosti, tipovanie výsledkov olympiády) a kaplnka (modlitba, príbeh).

Utorok sme podnikli 16 kilometrový turistický výlet. Opäť sme začínali zavčasu. Previezli sme sa autobusom do Omšenia. Prešli sme nádhernú zimnú trasu plnú snehu, prírodných krás, výhľadov, dobrodružstiev, pod vedením skúseného turistického vodcu Duška. Po vystúpení na Omšenskú Babu (668 m n. m.) sme sa prvýkrát kochali, a to nádhernými výhľadmi na všetky strany. Pokračovali sme na oboje Kamenné vráta (618 m n. m.), kde sa nám opäť naskytli nádherné pohľady na Opatovskú a Kubriansku dolinu, Trenčiansky hrad a ešte ďalej. Potom sme dorazili na Kýšky (590 m n. m.), kde sme sa pod vedením nemenovaného najslávnejšieho trampa a zálesáka v regióne mohli zohriať a naobedovať pri ohníku. Zároveň sme pozdravili stádo sŕn a jeleňov. Tam sme sa s naším sprievodcom museli rozlúčiť a pokračovali sme na vrch Grófovec (557 m n. m.).

Popri Jeleňovi a Jelenskej jaskyni (522 m n. m.), ktorú sme zbežne skontrolovali, sme dorazili na námestie kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Posilnení kúpeľnými oblátkami sme popri miestnej „ZOO“, kde sme pozdravili muflónov a pštrosy, pokračovali cez salaš až ku kostolu a saleziánskemu stredisku v Novej Dubnici. Všetci príjemne unavení, ale šťastní, sme sa rozlúčili.

V stredu sa v oratku i v mládežníckom stredisku varilo a pieklo. Kuchárske popoludnie pripravila naša animátorka Evka, skúsená gazdinka. Napiekli výborné chutné langoše, na ktorých si pochutila okrem detí, mladých a rodičov aj staršia skupina Modlitieb matiek. Mali sme aj hostí: rodičia našej oratoriánskej bratsko-sesterskej dvojice uvarili v super špeciálnej sade hrncov výborný slepačí vývar a prírodné bravčové rezne so zemiakmi. No a večer pripravili naše dve deviatačky parádnu niekoľkoposchodovú tortu.

Štvrtok sa niesol opäť v znamení športu. Vybrali sme sa objednaným autobusom na lyžovačku do Oščadnice, na Veľkú Raču. Čakalo na nás fantastické počasie a upravené zjazdovky stredísk Dedovka, Marguška a Lalíky, kde si mohli zalyžovať začiatočníci, pokročilí i tí najlepší.

No a v piatok sme zakončili program doma v oratku a mládežníckom stredisku. Naše dve animátorky pripravili tradičný Mládežnícky večer. Postarali sa o občerstvenie v podobe pizzových slimákov a bábovky. Občerstvenie zrejme chutilo, keďže nezostala ani omrvinka. V rámci programu mali v lezeckej miestnosti pripravenú prekážkovú dráhu v tme za pomoci chemického svetla.

Veríme, že si cez prázdniny všetci dobre oddýchli a zmysluplne využili voľný čas. Tešíme sa na ďalšie podujatia počas pokračujúceho školského roku.

Text: Marek Michalenko, Kristína NovosádováFoto: Dušan Zervan, Tomáš Tomanička, Jozef Ragula, Ľuboš Valt, Katarína Uherková, Alena Čierna, Júlia James, Dominika Adamíková

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.