Ako vznikali ilustrácie pre knihu Príbehy pre potešenie duše od Vydavateľstva DON BOSCO?

(Bratislava, 20. decembra 2021) – Vydavateľstvo DON BOSCO už niekoľko rokov spolupracuje so sympatickou a kreatívnou ilustrátorkou Lenkou Javorskou. V tieto dni si našla čas na krátky rozhovor a prezradila nám čosi o sebe a zo „zákulisia“ tvorby ilustrácií a dizajnu.

Ako ste sa dostali ku kresleniu, začínalo to ako hobby?

Kreslila som odmalička. Časopis Včielka, v ktorom som mala uverejnenú svoju detskú ilustráciu mám odložený dodnes. Držalo ma to aj na základke a prirodzene som si vybrala strednú školu, kde sa kreslilo. Pokračovala som na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v odbore výtvarná výchova.

Ako – kedy človek zistí, že „teraz“ viem, že ma moja práca uživí?

Po vysokej škole som pracovala vo viacerých reklamných agentúrach a grafických štúdiách ako grafický dizajnér. V tom čase bolo na kreslenie menej času, aj keď skicár som mala vždy poruke. Vrátila som sa k nemu intenzívnejšie po niekoľkých rokoch. Prišla prvá knižka a postupne pribúdali ďalšie. Považujem za výhodu, že robím aj grafický dizajn. Živiť sa iba ilustráciou nie je jednoduché.

Ste autorka mnohých známych ilustrácií či grafík, robíte pre mnohé vydavateľstvá. Ak môžete, ktorý klient/projekt/práca Vás oslovili „najviac“?

V prvom rade sú to určite Príbehy pre potešenie duše pre Vydavateľstvo DON BOSCO. Mojou srdcovkou bola aj práca na edícii zberateľských záložiek pre kníhkupectvo Martinus. Baví ma aj grafická práca na učebných materiáloch pre školy, grafiky pre kníhkupectvo PantaRhei. Tento rok som zalamovala aj dve detské knižky pre vydavateľstvo Ikar. Som vďačná, že sa takéto joby ku mne dostávajú a pri každom sa snažím dostať zo seba to najlepšie.    

Ľudia často povedia: „krásne ilustrácie“, ale málokedy pátrajú po ich autorovi. Stretávate sa s tým aj Vy, alebo aká je Vaša skúsenosť?

Neviem či po mne niekto pátra, tipla by som si, že skôr nie 🙂 Nemám ani úplne vyhranený štýl. Ilustrácie prispôsobujem textu a tomu, pre akú vekovú kategóriu sú určené. Baví ma objavovať nové veci a prístupy. Ak si niekto vybaví aj meno, je to len bonus.

Pracovali ste aj pre naše Vydavateľstvo DON BOSCO pri knihách Moje krásne rozprávky, ale tým TOP boli ilustrácie pre knihu Príbehy pre potešenie duše. Ako taká práca vzniká, koľko trvá, ako to celé funguje od zadania po odovzdanie práce?

Celý proces trval asi pol roka. Pri výbere a zoradení textov som mala voľnú ruku, čo je fajn. Na druhej strane sa človek viac zapotí, pretože sa vlastne stáva „dramaturgom“ knihy. Nasledovali prvé skice a zalomenie. S pribúdajúcimi ilustráciami som prirodzene nastavovala farebnosť, členenie textov. Každú druhú dvojstranu v knihe tvoria celostranové ilustrácie, striedajú sa s textovými dvojstranami s drobnejšími motívmi. Verzií usporiadania bolo niekoľko. Tým, že som robila grafickú aj ilustrátorskú prácu zároveň, mala som možnosť „ustrážiť“ knihu ako celok. Hoci pri spätnom pohľade by som niekoľko vecí zmenila, verím, že knižka poteší čo najviac duší.

Práve s knihou Príbehy pre potešenie duše ste získali aj ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2017 – ako ilustrátorka a grafická dizajnérka. Zmenilo to v niečom Váš život, dennú prácu? Oslovili Vás „noví klienti?“

Ocenenie ma prekvapilo a úprimne potešilo. Neskúmala som, či to malo nejaký zásadný vplyv na prílev práce. Bez ohľadu na ocenenie sa snažím pristupovať k zadaniam zodpovedne, ústretovo, so zmyslom pre detail a dôrazom na konečný výsledok, ktorý by si mal prirodzene nájsť svojho adresáta. Vtedy mi to dáva zmysel.

Ďakujem za rozhovor Lenka.

Peter Novák

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.