Animátori sa opäť niečo naučili a prehĺbili svoje priateľstvá

(Dechtice, 26. novembra 2021) – Po dvoch rokoch sa animátori z bratislavskej Miletičky uprostred novembra vybrali už na 24. strediskovú školu pre animátorov (SŠpA). Keďže pre pandémiu sa musela až trikrát zrušiť, všetci sa na ňu už veľmi tešili a v piatok po skončení stretiek plní očakávaní vyrazili na Planinku.

Príprava na stretnutie sa začala už týždeň pred odchodom. Animátori dostali prostredníctvom mailu informáciu, že si so sebou majú priniesť veci z vopred zaslaného zoznamu. Keďže táto škola animácie bola 24. v poradí, mali si priniesť 24 vecí po päť kusov. Zoznam zahŕňal položky ako cestoviny, zemiaky, korenie či zápalky.

Téma každej SŠpA sa vyberá podľa potrieb mladých. Tento rok pribudlo na Miletičke veľa nových animátorov, a tak sa jesenná SŠpA niesla práve v duchu prípravy na animátorstvo. O prednášky sa postarali hostia z projektu Cesty zrenia Eva Rušinová FMA, Peter Naňo SDB a Juraj Chorvatovič.

„Najskôr sme sa zaoberali nami samými, animátormi – čoho sa máme držať a čoho sa vyvarovať. Potom sme sa rozprávali o rôznych typoch detí na stretku a o vývojových fázach u chlapcov a dievčat podľa veku. Neskôr sme hovorili o príprave programu pre deti. Medzi prednáškami sme mali krátke pauzy na rozhovory, napríklad o tom, kto nás v živote najviac ovplyvnil,“ opísala sobotňajší program animátorka Hana.  Počas večerného programu sa animátori konečne dozvedeli, načo mali priniesť veci zo záhadného zoznamu. Boli to ceny do tomboly. Každý niečo vyhral a po skončení večera si na izbu odnášal napríklad zemiaky či vrecia plné toaletného papiera. Večer mladí zakončili typickou oratkovskou čajovňou. Nechýbala čokoládová fontána, rôzne spoločenské hry aj možnosť zalistovať si v kronike Miletičky.

V nedeľu sa animátori dozvedeli niečo viac o Domke – Združení saleziánskej mládeže a o duchovnom živote na Miletičke. Víkend zavŕšili spoločnou svätou omšou.

„Ani som sám nevedel, ako veľmi som potreboval absolvovať strediskovú školu. Po dvoch rokoch bez nej bol najvyšší čas niečomu sa podučiť. Prednášky, o ktoré sa postarali skutoční profesionáli, to zariadili na najvyššej možnej úrovni. Neviem sa dočkať, kedy budem môcť nadobudnuté poznatky aplikovať v praxi!“ zhodnotil spoločný formačný čas animátor Samuel.

Informovala: Hana JančíkováFoto: František Kubovič SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.