Animátori skúmali dejiny svojho života

(Krompachy, Fúgelka, 10. decembra 2012) – Ďalšie víkendové stretnutie bolo pokračovaním zo série ŠpA zameraných na vzdelávanie animátorov. Spolu 28 mladých animátorov a 7 školiteľov sa paralelne na východe v Krompachoch a na západe vo Fúgelke snažilo pochopiť dôležitosť odovzdávania viery ako poslanie animátora.

2012_12_11_spa11.jpg

Začali spoločnou večerou, následným lámaním ľadov a opakovaním predchádzajúceho kurzu. Dôležitým blokom pre účastníkov bol pohľad na vlastné dejiny života, v ktorých dokážu vnímať dotyk Boha.

Po dlhom večeri plnom zábavy, intenzívnych zážitkov, sv. omši a výdatného spánku sa v sobotné ráno všetci zišli v kaplnke, aby sa tak naštartovali do nového dňa. Doobedňajší čas venovali účastníci rozmýšľaním nad tým, čo hľadajú v živote a aké túžby sa skrývajú v ich srdciach. Po prvom bloku a výdatnom obede ich energiou nabili dve hodinky zábavy, behania a súperenia medzi sebou. Po poobednom oddychu a spoločných hrách sa zamerali na praktickú časť a zručnosti, ktoré sú dôležité pri odovzdávaní viery a zoznámili sa aj s nevhodnými formami odovzdávania viery. Rozdelení do skupín mali čas prakticky a kreatívne myslieť. Nápady boli skvelé, či už vizuálne alebo grafické.

2012_12_11_spa22.jpg

"Myslím, že táto aktivita nás bavila najviac. Konečne sme mohli ukázať ako pracujeme s mladými alebo ako by sme si to aspoň predstavovali. Nevyhli sme sa ani kritike. Táto však bola skôr radou", podelila sa s nami jedna z účastníčok.

Nedeľa bola venovaná záverečnému zhodnoteniu, reflexii a zopakovaniu najdôležitejších blokov. Pri preverovaní získaných poznatkov si všetci zaslúžili sladkú odmenu. No ešte predtým na ranej modlitbe spoločne prosili Boha, aby ich naučil správne sa modliť. Dôležité bolo aj uvedomenie si toho, čo všetko animátorom bráni vo viere a čo zase pomáha ju nasledovať a šíriť ďalej.

2012_12_11_spa33.jpg

"Kurz bol pre mňa veľmi zaujímavý a odporúčam ŠPA všetkým začínajúcim animátorom. Je to veľmi obohacujúci a dobrý prostriedok ako zlepšiť svoju prácu s deťmi", hovorí autorka článku. 

Informovala: Barbora Lichtmanová

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.