Argentínski saleziáni prichádzajú na pomoc obetiam záplav

(Buenos Aires, Argentína, 17. apríla 2013) – Po škodách spôsobených mohutnými dažďami 2.-3. apríla nad celou mestskou oblasťou Buenos Aires vrátane mesta La Plata a blízkych oblastí, rôzne saleziánske diela v Argentíne, koordinované dielom v Bernal, iniciatívne vzali pomoc obetiam do vlastných rúk. Ich mottom bolo „Každý môže ponúknuť gesto solidarity“.

Projekty prevzali mládežnícke skupiny a členovia saleziánskych komunít. Zahŕňali podporu ľuďom, ktorí stratili majetok, utrpeli škodu na svojich domovoch alebo sa v dôsledku záplav ocitli bez vody, elektriny, komunikácií a prepravy.

V nedeľu 7. apríla po niekoľkých dňoch záplav prehovoril don Roque Cella z komunity Najsvätejšieho srdca v La Plata pre noviny Diario El Sol. „Až doteraz,“ povedal, „sme boli absolútne odrezaní – bez elektriny, bez telefonického spojenia, po vybití mobilných telefónov aj bez nich, bez e-mailov. Nemali sme pitnú vodu, no mali sme takmer dva metre vody v pivnici. Takmer všetky stoly a stoličky sme stratili. Vďaka Bohu, že všetci saleziáni majú dobré zdravie. Objavili sme vodu aj v niektorých triedach, stále nie sme schopní obnoviť vyučovanie. Až teraz bola obnovená elektrina a začíname pracovať na rôznych službách. Pohľad na mesto je devastujúci, zvlášť ak vezmeme do úvahy počet mŕtvych a nezvestných.“

Najurgentnejšia je potreba matracov, prikrývok, plachiet a vankúšov, fľaškovej vody, topánok, plienok, čistiacich prostriedkov, toaletných potrieb, trvanlivé mlieko a potraviny. Zbierajú, triedia a prinášajú ich do rôznych centier na distribúciu.

Skupina Michala Magoneho z oratória sa pridala k iniciatíve a spoločne s ďalšou organizáciou konajú rôzne zbierky. Jeden z nich povedal: „Kontaktovali sme organizáciu, ktorá s týmito prácami už začala a potrebovala pomoc v organizácii zbierok. Spýtali sme sa niekoľkých oratoriánov, či by v tomto chceli pomôcť. Odpoveď bola okamžitá a pozitívna. Mnoho chlapcov a ich rodín strávilo sobotu 6. apríla tým, že zbierali a roznášali výrobky do postihnutých rodín v Bella Vista a La Plata.

Saleziáni v Argentíne okrem materiálnej pomoci prosia všetkých o spojenie sa v modlitbe za ľudí v ťažkých okolnostiach, ktorý dôsledkom tejto katastrofy trpia, pretože ako sami povedali, „každý môže ponúknuť gesto solidarity“.

2013 04 17 ANS Zaplavy

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.