Autor novej knižky o donovi Titusovi: „Je pre tých, ktorí si chcú nájsť cestu k vnútornej slobode“

(Bratislava, 14. júla 2017) – Tento týždeň vyšla nová životopisná knižka pre mladých o donovi Titusovi Zemanovi, budúcom blahoslavenom, s názvom Titus, ideš! Salezián Jozef Luscoň, autor tejto a mnohých ďalších známych publikácií pre mládež, sa s nami porozprával o procese tvorby aj o donovi Titusovi. Prvú časť prinášame dnes, druhú zverejníme o týždeň. Viac o knižke sa dočítate v našom predchádzajúcom článku, objednať si ju môžete na stránke Vydavateľstva Don Bosco.

2017 07 14 Titus ides5Čo Ťa motivovalo k napísaniu knihy Titus, ideš?Don Titus Zeman sa "vynoril" zo slovenských saleziánskych dejín ako nevídane silná osobnosť, ktorá sa vedela postaviť zlu v akejkoľvek podobe. Keď som sa začal viac zaujímať, kto to vlastne bol, do pozornosti mi vošli saleziáni jeho generácie. Mnohých som dokonca osobne poznal. Don Macák, Dermek, Sandtner, Srholec, Masný, Hlinka, Ondrejka, Šilhár… Boli moji priatelia a spolubratia. Zistil som, že táto generácia bola výnimočná. Ak chcete: skutoční "zlatí chlapci".

Mnohí trpeli za Ježiša, sedeli v base, znášali tyraniu komunizmu, ale neprestali tvoriť, pomáhať ľuďom. Neustále hľadali cesty, ako okabátiť totalitný systém a apoštolovať. Povedal som si: "Nesmieme na nich zabudnúť!" A Titus sa mi javil akoby bol ich vlajkonosičom. Nuž a tiež som si uvedomil, že mladí ľudia potrebujú túto generáciu priblížiť ich jazykom, nevinne huncútsky a veselo. Tak som sa dal do toho.

Pre koho je knižka určená?Knihu som písal pre mladých ľudí, alebo pre tých, ktorí sa cítia mlado. Možno by som ju dal ako "povinné"?, nie, lepšie povedané "ponúknuté" čítanie pre birmovancov. A staršia generácia si môže zaspomínať na časy, v ktorých Titus žil. Verím, že veľa vecí sa im oživí.

Je to kniha pre tých, ktorí si chcú nájsť cestu k vnútornej slobode a ktorí chcú aj o ťažkých časoch počuť trochu veselo, s nadhľadom. Je veľmi optimistická, pretože vlastne hovorí, ako sa dá uniknúť z pazúrov smrti!

Čo môže čitateľ očakávať od tejto knižky?Na epizódkach z Titusovho života sa rozvíjajú myšlienky na povolanie, ako dosiahnuť radosť zo života, ako žiť vieru tak, aby bola dobrodružstvom s Bohom, ako hľadať riešenie i vo veľmi ťažkých situáciách, ako zostať verný Bohu a budovať si v sebe Božie kráľovstvo, ktoré ani Zlý nemôže zničiť, ak sa žije život s Bohom.

Na mnohých veselých príbehoch sa poukáže na nezmyselnosť totality. Je tam aj kus slovenského "sedliackeho zmýšľania" pretaveného do odpovedí na súčasné teologické otázky.

2017 07 14 Titus ides2

Kde si čerpal inšpiráciu? Svet, v ktorom žil don Titus a jeho bratia, sa nenávratne stráca, ale trochu z neho ešte zostalo na Orave a sem tam aj v iných kútoch Slovenska. Ten svet som trochu poznal z detstva. Potom som sa dal do rozhovoru s tetami z Vajnor – "pochytal" som ich ducha i ducha tohto miesta.

Samozrejme, veľa mi dalo čítanie kníh od našich klasikov, ktorí sa zaoberali životom dona Titusa. Myslím na dona Macáka, pána Michala Radošinského, dona Slivoňa… Stretol som sa s príbuznými dona Zemana a navštívil som aj miesta spojené s jeho životom: chotár, miesta kňazského pôsobenia i väzenia… Od Leopoldova cez Ilavu, Mírov, Valdice až po Jáchymov. A Titusov duchovný svet mi pomohli odhaliť aj odborné prednášky talianskych priateľov podieľajúcich sa na jeho blahorečení.

Nakoľko je knižka verná životu dona Titusa?Držal som sa historických faktov, ale podal som ich tak trochu po svojom, humorne a so snahou, aby dej zapálil a oduševnil mladých ľudí. Samozrejme, že aj známy spisovateľ životopisov svätých Wilhelm Hünermann si sem tam niečo vymyslel… Ale nič také, čo by umenšilo svätca. Takže čo je napísané v knihe, to sa stalo. Skúste však hádať kde a hľadať, či je vôbec niečo v Titusovi vymyslené. Inak som sa s ním radil, či to a to môžem napísať… 🙂 A on súhlasil!

2017 07 14 Titus ides1

Ďakujeme za rozhovor.

tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.