Banskobystrická „špacírka“ sa stáva čoraz populárnejšou

(Banská Bystrica, 6. augusta 2020) – Štvrtý júlový týždeň patril v banskobystrickom saleziánskom stredisku akcii Oratko na špacírke 1. Pod vedením saleziána Lukáša Závodníka, Evy Lukáčovej a celého organizačného tímu mohli deti spoločne spoznávať krásy blízkeho i vzdialenejšieho okolia Banskej Bystrice.

Úvodný deň tábora spoločne absolvovali túru zo Zvolena na Sliač. V rámci programu mladí hľadali vodu na opustenom ostrove a počas cesty museli plniť rôzne úlohy. Odmenou im bola liečivá voda sliačskych prameňov.

Utorok sa do histórie špacírky zapísal ako deň, v ktorom bola prekonaná rekordná vzdialenosť. Cestovalo sa totiž na doteraz najvzdialenejšie miesto, do Hontianskych Tesárov, kde mali deti možnosť prostredníctvom Dúpencov (jednoduchých obydlí vyhĺbených do vápenca v časoch tureckých nájazdov) spoznávať našu históriu. Zároveň sa zabavili hľadaním sladkého pokladu, ktorý im na mieste zanechali samotní Turci.

Stredu strávili mladí na Bánoši, na kopci neďaleko Salezka. Kopec sa v ten deň zmenil na zasľúbenú zem, do ktorej ich aj napriek snahe Egypťanov, či rôznym ťažkostiam, ktoré ich postretli po ceste, voviedol Mojžiš. Vyvolený národ nakoniec prišiel do cieľa. Mojžiš si v závere zvolil nasledovníka prostredníctvom hier a súťaží a všetko dobre dopadlo.

V predposledný deň tábora bola na pláne cesta do Lopeja. Táto dedinka, časť Podbrezovej, deti potešila svojou farmou. Tu si mohli, okrem iného, pohladkať novonarodené káčatká. Nasledovali pripravené hry s farmárskou tematikou, ktoré zakončila vynikajúca zmrzlina.

Piatkové dopoludnie strávili deti hraním rôznych spoločenských či loptových hier na lúke nad Sásovou. Poobede sa presunuli naspäť do Salezka, kde si ešte naposledy zatancovali táborové tance a spoločne zhodnotili celý týždeň.

Aj keď bol program jednotlivých dní veľmi rôznorodý a do veľkej miery závisel od typu výletu, každý deň mal priestor venovaný Bohu. Nechýbala modlitba či svätá omša pre animátorov, alebo celý tábor.

„Počas prvého turnusu špacírky padli tri špacírkovské rekordy! Boli sme zatiaľ na najvzdialenejšom výlete, prvýkrát sme navštívili farmu a špacírka sa vypredala do dvadsiatich minút od spustenia prihlasovania. Pevne veríme, že spoločne prežitý týždeň prinesie svoju úrodu aj v duchu slov evanjelia apoštola Jána, ktoré sme počuli pri slávení svätej omše: ‚Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.’,“ uviedli organizátori.

Zdroj: sbb.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.