Bardejovčania sa na tábore vybrali za pokladom našich predkov

(Bardejov, 22. júla 2019) – Prvé dva prázdninové týždne na Vinbargu v Bardejove patrili prímestským táborom. Celým dejom sprevádzala deti rodinka, ktorá mladíkovi z mesta predstavovala slovenské zvyky a tradície.

Prvý týždeň sa účastníci tábora nachádzali v období jari a leta, druhý týždeň to boli jeseň a zima. Hneď na úvod začali zberom rozličných materiálov na Morenu, ktorú na konci dňa aj spálili, ako to kedysi bývalo zvykom. Pokračovali sviatkami Veľkej noci a veľkonočnou oblievačkou. Každá skupinka našla svoju animátorku, ktorú pomocou vedier pooblievali. Počas ďalšieho dňa deti vyrábali vozy a zúčastnili sa furmanských pretekov. Po ich zvládnutí si išli oddýchnuť a zabaviť sa na kúpalisko Delňa v Prešove.

V piatok sa konal jarmok s piatimi remeselníkmi, ktorých počas poobedia navštívili. Tábor zakončili mladí spolu s rodičmi. Prostredníctvom scénky, tanca i spevu im odhalili časť táborového programu. „Najradšej mám chytačov a hry skupinka proti skupinke. Páči sa mi tiež to, že si máme nosiť vlastný príbor. Tento tábor hodnotím na 5 hviezdičiek,” podelil sa so svojimi dojmami Tobias.

Druhý týždeň začali Bardejovčania zberom žatvy a dožinkami. V utorok mali sviatok Všetkých svätých, počas ktorého prechádzali stanovišťami po Vinbargu a spoznávali niektorých z nich. Poobedie zasa patrilo páraniu peria. Animátori vyrábali vankúš z peria, ktoré deti nazberali v rôznych hrách. V stredu bol na tábore vianočný deň. Všetci prišli v zimnom oblečení, počas dňa hrali vianočné piesne a na obed bola kapustnica.

Na ďalší deň mladí spoznávali všetkých v dedine získavaním podpisov animátorov. Záverom tábora bol Nový rok. Na novoročné oslavy pozvali táborníci aj rodičov a spoločne zakončili krásne prežité dni. „Páčilo sa mi, ako nám animátori hovorili, keď sme prehrali, že to nie je chyba jedného, ale celej skupinky. Najlepší bol utorok, keď sme zbierali perie a animátori museli ušiť vankúš, ktorý mám teraz doma,” zaspomínala si na tábor Ella.

Zdroj: www.pobavi.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.