Brazília, dejisko Majstrovstiev sveta i boja proti chudobe

(Sao Paolo, Brazília, 19. júna 2014) – Hneď za múrmi štadiónu Arena Corinthians v Sao Paolo, kde sa tento rok konalo otvorenie Majstrovstiev sveta vo futbale, sa nachádza chudobná štvrť Itaquera. Žije tu asi 500 tisíc ľudí z celkového počtu okolo 20 miliónov obyvateľov celého mestského osídlenia, ktoré je jedným z najväčších na svete. „Keď som prišiel v roku 1981, toto všetko bol len vidiek, potok a favely,“ hovorí don Rosalvino Morán Vinayo, saleziánsky misionár zo Španielska.

Hneď po príchode do Itaquery mu drogový díler priložil zbraň k hrudi. Mnohí kvôli hrozbám smrti odišli, ale don Rosalvino nie. „Povedal som im, aby ma nechali pracovať, pretože môžem zaistiť, aby ich deti mali budúcnosť.“ „My sa nezmeníme,“ odpovedali, „pretože my s drogami obchodujeme. Ale môžete pomôcť našim bratom a deťom.“ Preto súhlasili s tým, že ho nechajú na pokoji.

Odvtedy vybudoval don Rosalvino spolu so svojim spolupracovníkmi profesionálne pracovné dielne, gymnastickú školu, orchester a moderné centrum grafického dizajnu. Teraz sú deti drogových dílerov atléti, herci, hudobníci, pekári alebo mechanici a centrum Don Bosco v Itaquere je príkladom toho, ako môžeme zmeniť svet prostredníctvom výchovy a vzdelávania.

V saleziánskom centre sú, okrem iných, ubytovaní mladí ľudia prepustení z väzenia na kauciu, ktorí sa pripravujú na zaradenie do života. Tento proces, ktorý sprevádza psychológ, právnik a sociálny pracovník, trvá sedem mesiacov. Mladí bývalí delikventi sa pripoja k ostatným študentom v škole. Je tam s nimi tiež mnoho postihnutých mladých ľudí a veľa takých, ktorí každý deň musia prejsť cestu dlhú 20 kilometrov, aby sa dostali na vyučovanie.

Úspech saleziánskeho projektu si všimnete hneď, ako vstúpite do centra. Stovky mladých ľudí rôzneho veku vítajú návštevníkov. Jedáleň vydá 7000 jedál denne. Nachádza sa tu mnoho dielní – počítačových učební, kaderníckych salónov, obuvníckych obchodov, školiacich centier zameraných na elektroniku, šitie, telesnú výchovu a hudbu.

Vláda hľadala u saleziánov pomoc s potlačením zločinu, hladu a vylúčeniami zo školy. Mestské zastupiteľstvo Sao Paola podpísalo zmluvu na 90 000 reais na podporu dielní, v ktorých saleziáni pomáhajú viac ako 12 tisícom mladých ľudí. Centrum ponúka nádej a cieľ v živote mladým, ktorí by inak pravdepodobne skončili na drogách, vo väzení alebo by sa dožili nízkeho veku.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.