Byť Blízko: Pôstne plátno 2020 u saleziánov na Trnávke

(Bratislava, 19. februára 2020) – Srdečne pozývame na uvedenie pôstneho plátna BYŤ BLÍZKO na popolcovú stredu večer 26.2. o 19.00 hod. po obradoch v saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave – Trnávke (Okružná 13, Bratislava). Počas večera sa stretneme s autorkou Dorotou Sadovskou, kurátorom Michalom Žákom, direktorom saleziánskej komunity don Tiborom Reimerom SDB a hudobným vstupom.

Tradícia pôstnych plátien siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahaľovala významná časť presbytéria či oltára. V súčasnosti zažívame hlavne v zahraničí renesanciu praxe akcentujúcej čiastočný pôst očí od pôvodnej výzdoby. Minulý rok 2019 v kostole na Trnávke bola po prvý krát naištalovaná dočasná intervencia Pôstneho plátna od mladej autorky Kláry Štefanovičovej.

Tohtoročná umelecká intervencia Doroty Sadovskej je silne participatívnym a komunitným dielom. Počas celého januára 2020 prinášali ľudia svoje použité oblečenie a textílie bielej farby. Sila komunity sa prejavila aj v dobrovoľníckej pomoci mnohých šikovných žien a mužov. Autorka s ich pomocou vytvorila z prinesených vecí celkom novú apsidu – nový priestor, v ktorom sa tieto rôznorodé veci od rozličných ľudí spájajú do celku. Každý jednotlivý predmet pripomína konkrétneho človeka, ktorému kedysi patril. Tak sa navzájom stretávajú svadobné šaty s teplákmi, sviatočnou košeľou, albou a detským tričkom, ponožkou alebo šiltovkou. Dočasná inštalácia BYŤ BLÍZKO je veľmi osobným až intímnym reliéfom. Obyčajné a ľudské je zástupnou formou symbolicky blízko toho najdôležitejšieho v chráme a zároveň aj blízko pri sebe. Pretože prepojením a záujmom jeden o druhého sa tvorí každé spoločenstvo.

Pred vernisážou o 19:00 vás pozývame na bohoslužbu o 18:00 s udelovaním popolca na čelo.  

Príďte sa aj vy pozrieť na uvedenie pôstneho plátna BYŤ BLÍZKO a stretnite sa so živým spoločenstvom pri saleziánskom kostole sv. Jána Bosca v Bratislave – Trnávke.  

Informoval: Michal Žák

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.