Bývalí animátori oprášili spomienky

(Námestovo, 24. januára 2013) – "Stretnúť sa a zaspomínať si na časy u saleziánov," to bola hlavná myšlienka Retropárty, na ktorej sa počas vianočných prázdnin stretla skupina mladých, ktorí pôsobili v stredisku Námestovo približne v rokoch 2000 až 2006.

„Na byte sa často s chalanmi vraciame k zážitkom z táborov, duchovných obnov a iných spoločných akcií. Tak nám napadlo, že by bolo pekné, keby sme sa po rokoch opäť všetci stretli," povedal v úvodnom príhovore jeden z organizátorov Martin Šturek. Okrem neho sa do prípravy trojdňového podujatia zapojili aj Miro Tisoň a Peter Chromčák. Zaspomínať si prišli aj saleziáni Stano Seman, Peter Timko, Dominik Felber a Rado Rumanovič, ktorí kedysi v miestnom stredisku pôsobili.

201301_retroparty22.jpg

„Zaujal ma už len samotný nápad urobiť stretnutie po rokoch. Keď som si predstavila, koho všetkého tu môžem stretnúť, nezaváhala som. Potešila ma prítomnosť ľudí, s ktorými sme prežili veľa nezabudnuteľných chvíľ počas stredoškolských a zčasti aj vysokoškolských čias. Bolo skvelé, že si čas našli aj toľkí saleziáni," vyjadrila nadšenie zo stretnutia animátorka Monika Laštíková, ktorá ešte stále aktívne saleziánom pomáha. Retropárty trvala celý víkend, nebol však stanovený presný program, čas mohol každý z účastníkov využiť na rozhovory, hru, prechádzky po lesoch. Jediným spoločným bodom programu však bola spoločná večera. V duchu hesla "dobrých ľudí sa všade veľa zmestí," sa v malej spoločenskej miestnosti na saleziánskej chate na Slanej vode usadilo k stolu okolo tridsať ľudí. Kapustnica, rezeň, zemiaky a rôzne druhy koláčov pripomenuli časy spoločných vianočných duchovných obnov.

Oprášiť spomienky pomohla aj kronika a prezentácia fotografií. Čo, kto, kde robí teraz, sa prítomní dozvedeli počas krátkeho podelenia sa. Na Retropárty prišli pozrieť saleziáni, ktorí pôsobia v Námestove v súčasnosti. Direktor Peter Lorenc vyjadril nádej, že aj im sa podarí vychovať takúto skupinku mladých, ktorá sa stretne po rokoch. „Ďakujem za zorganizovanie tejto akcie. Som rada, že som mohla niekoľko rokov patriť a byť súčasťou tejto skupiny ľudí. Práve preto som prišla, aby som si na časy "slávy" zaspomínala. Bolo to krásne. Som vďačná Bohu za mnoho prekrásnych aj ťažších vecí, ktoré mi cez toto spoločenstvo dal. Tak verím, že niekedy opäť," dodala bývalá animátorka Evita, ktorá dnes žije v Tesároch neďaleko Topoľčian.

201301_retroparty11.jpg

Informovala: Kviki

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.