Čaro jednoduchého života – výnimočný román, ktorý očaril množstvo čitateľov

(Bratislava, 24. apríla 2023) – V týchto dňoch vyšlo druhé vydanie knihy Čaro jednoduchého života s vynovenou obálkou. Román so spomienkami pastierky Marie des Brebis očaril množstvo čitateľov po celom svete, vrátane Slovenska.

V čom je „čaro“ tohto skutočného príbehu? Keď sa čitateľ dostane k tejto knihe, prvé riadky ho hneď vtiahnu do deja tak, že sa od nej nevie odtrhnúť. Zrazu sa zastaví v čase, nadýchne sa vône čerstvých borovíc, napije čerstvo nadojeného mlieka a len tak leží na lúke uprostred ovčieho stáda.

Kniha Čaro jednoduchého života však nedýcha len „divočinou“. Je to skutočný príbeh opusteného dievčaťa, ktorého sa ujme starý pastier a vychováva ho ako vlastnú dcéru. Tak sa na začiatku minulého storočia začína život jednoduchej pastierky oviec Marie des Brebis, ktorá vyrastá bez vodovodu, elektriny, bez auta či televízie, ale medzi statočnými ľuďmi a ovcami v lone krásnej francúzskej prírody.

Dva roky pred smrťou prerozprávala pastierka príbeh svojho dlhého života úspešnému francúzskemu autorovi Christianovi Signolovi – a tak vznikol podmanivý portrét ženy, ktorá rozpráva o čare jednoduchých vecí. Kniha je k dispozícii aj ako eKniha.

Ukážka z knihy

„Pečenie chleba nebolo mojím jediným pôžitkom. Svoju prácu som vždy robila tak, aby som z nej mala radosť. A to je typické pre tých, ktorí veľa nevlastnia: zo všetkého dokážu vyťažiť nejaký zmysel. Dvakrát v roku, na jar a na jeseň, bývalo veľké pranie. V tieto dni zostávalo stádo v maštali, lebo som bola od východu slnka až do večera plne zamestnaná. Starostlivo som si opatrovala popol z kozuba, ktorý mi slúžil ako prací prášok. V kotle, v ktorom sa vyvárala bielizeň, bolo treba štyri až päť ráz vymeniť vodu, kým zostala čistá. To zabralo aj celé doobedie.

Napoludnie, po rýchlom obede som na káre ťahanej mulom odviezla svoje plachty do úzkej doliny L’Ouysse, aby som ich na potoku vyplákala. Prvé razy som bola trochu bojazlivá, keď som mala sama držať na uzde zviera, ktoré nemalo dobrý charakter. Florentina mul dokonca pohrýzol a bolo treba veľa času, kým sme sa stali jeho pánmi. Pokúšala som sa jemne, nenásilne dosiahnuť, aby ma poslúchal. Napokon, vždy som mala šťastie, že som vedela dobre vychádzať so zvieratami, či už s mulicami, so psami alebo s ovcami.“

O autorovi

Christian Signol sa narodil v roku 1947 v malej dedine francúzskeho departementu Dordogne. Po štúdiu literárnych a právnych vied sa začal venovať písaniu. Vo svojich románoch vykresľuje čaro, ale aj tienisté stránky pôvodného, s prírodou spätého života pretkaného dejinnými udalosťami. Jeho knihy majú vo Francúzsku milióny nadšených čitateľov, boli úspešne sfilmované a získali mnohé ocenenia.

Vydavateľstvo DON BOSCO je súčasťou saleziánskeho diela s osobitným poslaním šíriť evanjeliové hodnoty a dobro v podobe kvalitných a hodnotných kníh. Knihy si môžete objednať cez náš e-shop www.donbosco.sk, s výberom aj objednávkou vám radi pomôžeme na adrese objednavky@donbosco.sk a tiež telefonicky na číslach 0903/962 029 a 0911/175 725.

Vydavateľstvo DON BOSCO

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.