Čas strávený s rómskymi deťmi stojí za to

(Tatranská Lesná, 5. decembra 2012) – V novembri sa deti z Gymnázia bl. Zefirína Jiméneza Malle v Kremnici vybrali na týždeň do Školy v prírode v Tatranskej Lesnej. Stretlo sa tam 95 detí vo veku 10-15 rokov pochádzajúcich nielen z Kremnice, ale aj z Luníka IX. v Košiciach, Poštárky v Bardejove či z Lomničky spolu so svojimi učiteľmi, vychovávateľmi a zriaďovateľmi školy a rómskeho internátu, kde niektoré deti počas štúdia bývajú. 

Piati vysokoškoláci – animátori a Maroš Peciar SDB sa vybrali na víkend za nimi, aby sa zapojili do ich programu, prispeli nejakou vlastnou aktivitou, hrou, témou a prítomnosťou medzi deťmi. 

V programe v piatok večer nechýbala vyzývačka deti verzus učitelia. Kategórie boli rôzne. Od kreslenia, tancu, spevu, hry na klavír, hry na gitaru až po športové kategórie. Deti sa, samozrejme, nedali zahanbiť, vyzývačku vyhrali a vybojovali si tak neskoršiu večierku. V sobotu sa deti okrem doobedňajšej školy rozprávali v menších skupinkách o hodnote muža a ženy, o vzťahoch, o spolupráci medzi nimi. Zúčastnili sa aj športového popoludnia, či hľadania pokladu. Večer bol tanečný. Starší sa učili spoločenské tance a mladší zasa jednoduchšie tance a ukazovačky. „V nedeľu sme boli všetci spoločne  na svätej omši spojenej s dlhšou prechádzkou, ktorú sme využili na rozhovory s deťmi,“ informoval Rudo, animátor. 

„Dni strávené s rómskymi deťmi vždy stoja za to. Sú to deti plné vďačnosti, ktoré vedia vždy obohatiť druhých a takto to bolo aj na tejto akcii. Je častokrát len na nás, mladých, aby sme im kúsok svojho času venovali, boli ich priateľmi. Ja osobne mám pocit, že som pri nich viac získala ako dala, a to nielen na tejto akcii,“ dodala Lucia, animátorka. 

2012_12_5_romcata1.jpg

2012_12_5_romcata2.jpg

2012_12_5_romcata6.jpg

2012_12_5_romcata3.jpg

2012_12_5_romcata5.jpg

Informovala: Lucia ČupeľováFoto: Martin Kotora

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.