Cez dona Titusa poslal hlavný predstavený saleziánov na Slovensko krátky list

(Turín, 21. septembra 2012) – Don Pietro Ricaldone, štvrtý nástupca dona Bosca, napísal presne pred 62 rokmi, 21. septembra 1950, krátky list slovenským saleziánom za železnou oponou. „Pozdravujeme vás so svätou hrdosťou, lebo vy ste naša sláva. – Odvahu; po mrakoch sa vyjasní; potom uvidíte víťazstvá.“ Saleziánsky historik don Zlatko Kubanovič list po vyše roku hľadania našiel. 

List potvrdzuje, že Saleziánska kongregácia mala informácie o situácii v komunistickom Československu a v rámci možností – aj vďaka výpravám Božieho služobníka dona Titusa Zemana – boli predstavení v Turíne informovaní z prvej ruky. Obsah listu vypovedá medzi riadkami o požehnaní aktivít, ktoré saleziáni podnikali po tzv. Barbarskej noci, najmä organizovanie tajných útekov pod vedením dona Zemana.

Prvá skupina mladých spolubratov dorazila do Turína po tajnom úteku cez Moravu a Rakúsko 12. septembra 1950. Pred návratom dona Titusa späť na Slovensko vtedajší hlavný predstavený don Ricaldone napísal pre Slovákov vlastnoručne niekoľko riadkov. 

 „Pred nedávnom, skoro po ročnom hľadaní, sa mi podarilo objaviť kópiu tohto listu. Je to historický cenný dokument, ktorý významne prispeje k procesu blahorečenia. Adresovaný je všetkým saleziánom na Slovensku,“ hovorí don Zlatko Kubanovič, saleziánsky historik.

Prinášame preklad celého listu.

Najdrahší synáčikovia,Myslíme stále na Vás, nosíme Vás v srdci a spomíname si na Vás v modlitbách. Pre Vás a Vaše dobro sme pripravení na akúkoľvek obeť. Utešuje nás myšlienka, že aj v ťažkých chvíľach chránite hodnoty našej veľkej rodiny.Pamätajte často na našu najdrahšiu Matku a nášho vznešeného otca.Pozdravujeme Vás so svätou hrdosťou, lebo Vy ste naša sláva. – Odvahu; po mrakoch sa vyjasní; potom uvidíte víťazstvá.Žehnám Vám z celého srdca: som s Vami a žijem pre vás.

Váš oddaný Pietro

120921_list_ricaldone1.jpg120921_list_ricaldone2.jpg

rhsdb, informoval a foto dodal Zlatko Kubanovič SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.