Cez víkend obsadili Velehrad direktorky českých a slovenských saleziánskych komunít

(Velehrad, 8. júna 2018) – Posledné direktorské stretnutie v školskom roku patrí už tradične spoločnému stretnutiu dvoch provincií sestier saleziánok a to českej a slovenskej. Tentokrát boli počas prvého júnového víkendu hosťami slovenské sestry na českej pôde a to na pútnickom mieste Velehradu.  

Prvý večer vo večernom slovku sr. Jana Svobodová česká provinciálka porovnala dvoch saleziánov – Božieho služobníka Ignáca Stuchlého a bl. Titusa Zemana. Spomenula krásu rozdielnosti v ich ceste svätosti.  Stretnutie obohatila svojou prítomnosťou a podnetnými prednáškami sr. Dominika Konečná OSF. Previedla sestry témou „Doprovázení ke křesťanské zralosti“ a zastavila sa pri tých častiach, ktoré sú pre sestry dôležité. „Výchova musí ísť zvnútra cez srdce. Je potrebné objavovať život ako dar. Nepozerať naň len cez tragédiu ťažkostí, ktorá dolieha, ale pozerať na život ako dar, ktorý mi dáva príležitosť, aby som sa stretla so sebou, s Bohom, s druhými, aby som sa niečo naučila,“ povedala vo svojej prednáške sr. Dominika.

Spoločná modlitba či pri svätej omši či pri modlitbe ranných a večerných chvál umocnili spoločenstvo, ktoré zároveň poďakovalo direktorkám, aj sr. Janke Kurkinovej provinciálke za šesťročnú službu provinciálky. Keďže saleziánkam nechýba radosť a tvorivosť, poďakovať sa jej prišli zástupcovia saleziánskej rodiny ako Mama Margita, don Bosco, Laura Vicuňa, kardinál Trochta a samozrejme zástupcovia mladých.

Spoločný večer ukončili slovkom sr. Jany, ktorá vychádzala z konferencie Mons. Tagleho o dare. „My sa môžeme pýtať: keď zbadáte spolusestru, provinciálku…, čo vidíte? Dar? Či niekoho na vyhodenie, niekoho, koho by ste sa radi zbavili? Buďme opatrní,” povzbudzuje kardinál Tagle. „Tí, ktorých by sme sa najradšej zbavili, (situácie, ktoré by sme tak radi zmenili) môžu byť Božími darmi pre našu komunitu, (provinciu). Stačí otvoriť oči a vidieť v nich dar, toto som sa naučil od jednoduchých ľudí.” V nedeľu dopoludnia sa už stretli obidve provincie zvlášť, aby sa pozreli do budúcnosti čo ich čaká a mohli tieto informácie odovzdať sestrám doma v komunitách.

Zdroj: www.zasvatenyzivot.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.