Cez všetko sa dá premodliť

„Býval som unavený, zavše aj ubitý, nikdy som sa však neprestal tváriť ako nenormálny, ako poloblázon, ako ten, ktorému´haraší´,“ opisuje začiatky 15-ročnej hry na tichého blázna slovenský salezián – Ernest Macák.

Počas komunizmu dva roky potajme organizoval rehoľný život mladých saleziánov, kým ho v septembri 1952 nezatkla tajná polícia. Väznili ho a neľudsky mučili. Aby nič neprezradil začal sa tváriť ako pomätený. Postupne rodičia vymohli jeho prepustenie z psychiatrie do domácej liečby, ale aj tu musel pokračovať v predstieraní. Dostal 36 elektrošokov a roky ho tajne sledovali, či sa neprezradí.

Ako to, že pri tom všetkom skutočne neprišiel o rozum? Boli to premárnené roky života alebo nie? Pozrite si inšpiratívny príbeh "blázna pre Krista", ktorý nám rozpovedia jeho blízki.

Predchádzajúce diely a bonusové videá si môžete pozrieť na saleziánskom youtube kanáli.

Viac o Ernestovi Macákovi sa dozviete v tlačenej brožúrke Vydavateľstva DON BOSCO s názvom Modlitba je najväčšia veľmoc! Brožúrky z edície Viera do vrecka nájdete v kníhkupectvách alebo na donbosco.sk.

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.