Cyklisti z banskobystrického Salezka pokorili Dolomity

(Banská Bystrica – Benátky, 4. júla 2019) – Osemnásť cyklistov a jeden šofér v tomto roku prešli väčšinu cyklocesty medzi Mníchovom a Benátkami. Počas piatich dní spravili mladí z Banskej Bystrice 415 kilometrov a prešli z Rakúska do Talianska.

Počas prvého dňa si účastníci cyklovýletu užili kolóny na diaľnici. V závere dňa ich potrápilo stúpanie z 550 metrov na 928 metrov a do kempu dorazili po 58 kilometroch o pol desiatej dobre unavení. Vyvrcholením prvého dňa bola svätá omša pri svetle čelovky.

Druhý deň bol dňom procesií. Bol totiž sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. V každej rakúskej dedinke, ktorou cyklisti prechádzali, sa konali procesie, pobožnosti a sprievody. Najväčším výkonom tohto dňa bol prechod cez Brennerský priesmyk, kde cyklisti šliapali z nadmorskej výšky 870 metrov až po 1370 metrov. Sviatočný deň priniesol aj jeden pekný moment. Andrej Jazbec mal narodeniny a priatelia cyklisti mu venovali metrovú sochu Panny Márie Pomocnice. Spravili to uprostred búrky pod mostom a tento "praktický" darček si mohol Andrej spokojne odniesť. Večer sa niesol vo veselej atmosfére.

Plán tretieho dňa zahŕňal 103 kilometrov a prechod cez Dolomity. Z nadmorskej výšky 700 metrov bolo treba vystúpať cez priesmyk v Dolomitoch do výšky 1533 metrov. Našťastie bola na vrchole stúpania krčma, kde našli cyklisti osvieženie a úkryt pred silným lejakom, ktorý sa spustil. Nasledoval zjazd a kemping usadený medzi Dolomitmi v dedine Cortina d’Ampezzo. Večer strávili cyklisti v reštaurácii, kde si dali tradičnú taliansku pizzu.

Predposledný deň cyklovýletu priniesol veľa dažďa. Po 25 kilometroch bola možnosť občerstvenia a v rámci improvizácie si cyklisti skrátili cestu vlakom, vďaka čomu bolo možné dodržať plán cesty. Po vystúpení z vlaku svietilo slnko, a tak sa všetci natreli opaľovacím krémom a zhodili tričká. Akonáhle sa skupina pohla, spustil sa lejak. Takže na krém pekne natiahli pršiplášte a takto to bolo až do večera. Svetlým bodom tohto dňa bol zjazd z výšky 900 metrov do výšky 300 metrov nad morom.

Zvyšných 82 kilometrov do cieľa prešli počas posledného dňa účastníci cyklovýletu za tri hodiny. Ukážková jazda v pelotóne a vytúžené more už o jedenástej. Čapované pivo, pizza a slnko. Niektorí dokonca stihli aj krátku prehliadku Benátok. O ôsmej večer vyrazili z mesta Punta Sabbioni na 886 kilometrov dlhú cestu domov.

Panna Mária držala nad cyklistami ochrannú ruku počas všetkých dní, a preto jej aj Pánu Bohu patrí poďakovanie za počasie, krásne miesta a zážitky, ktoré mohli počas týchto piatich dní spoločne zažiť.

Zdroj: sbb.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.