Denník provinciála: Vidím veľmi veľa detí.

18. deň s donom Boscom

Je nedeľa. Po rannej svätej omši, ktorá je o 7.00 hod. sa lúčime so Šaštínom, miestom kam prišli prví saleziáni v roku 1924 a pokračujeme v púti smerom do Bratislavy na Trnávku. Pred kostolom nás víta veľmi veľa ľudí spolu so spolubratmi. Hneď som si všimol, že je tu veľmi veľa detí. Svätá omša je tak ako všade inde plná ľudí, hoci je to už tretia alebo štvrtá svätá omša dnes v tomto kostole. Vidím tu aj odchovancov, ktorí chodievali na Trnávku ku saleziánom ešte pred rokom 1950 a ktorí sa každý rok stretávajú. Don Bosco priťahuje mladých, starších. Sväté prijímanie sa neušlo všetkým, ktorí chceli prijať Pána Ježiša, a tak to musia spolubratia riešiť po svätej omši. Potom nasleduje bohatý program pre celú farnosť, počas ktorého si ľudia prichádzajú uctiť relikvie dona Bosca. Po obede odchádzam na chvíľu do televízneho štúdia, aby som sa podelil s divákmi so zážitkami a skúsenosťami z putovania. Po návrate strávim čas v kostole. K relikvii prichádzajú chlapci z futbalového klubu Domino, aby sa spolu modlili a odfotili sa s donom Boscom. Don Bosco, žehnaj ich aj celý klub. Tak veľmi to teraz potrebujeme. Potom majú krátky vstup zástupcovia rodín a hovoria svoje svedectvá so saleziánmi, s týmto strediskom a s donom Boscom. Všade je plno detí. A dav, ktorý si chce uctiť relikvie stále prúdi a prúdi… O 16.00 hod. to musia organizátori ukončiť a nasleduje rozlúčka s donom Boscom, pri ktorej si spolubratia obnovia svoje sľuby. No a my nasadáme do áut a smerujeme do Petržalky do saleziánskeho strediska na Mamateyovej ulici.

Na Mamateyovej prebieha deň otvorených dverí, ktorí spolubratia každý rok organizujú okolo sviatku Dominika Sávia, patróna domu. Tento rok ho posunuli trochu skôr, kvôli donovi Boscovi. V areáli je niekoľko tisíc ľudí, sú tu kolotoče a rôzne iné atrakcie pre rodiny s deťmi. Tentokrát je scenár iný ako na iných miestach. Urnu s relikviami prikrývame a presunieme bez prijatia pod stan, ktorý je v areáli. Po nejakom čase sa v rámci programu pozornosť všetkých sústredí na ten stan, ktorý sa otvorí a dav víta dona Bosca na čele s komunitou. Potom si ľudia idú nakrátko uctiť relikvie. Vidím veľa detí, medzi nimi aj deti so zdravotným postihnutím. Modlím sa k donovi Boscovi za ne. Nasleduje presun do kaplnky a vešpery, pri ktorých sa nakrátko prihovorím ľuďom a delím sa so svojimi zážitkami a z dotyku svätosti. Nasleduje adorácia a nočné bdenie.

Karol Maník, provinciál saleziánov na Slovensku

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.