Diecézna fáza v kauze Božieho služobníka Oresta Marenga SDB je ukončená

(Tura, India, 20. februára 2013) – Len nedávno sa saleziánska rodina tešila z ukončenia diecéznej fázy skúmania kauzy Božieho služobníka Titusa Zemana na preskúmanie do Ríma, o ktorom si viac môžete prečítať TU. Teraz takýto proces po takmer šiestich rokoch práce čaká ďalšieho saleziána, tentokrát Taliana pôsobiaceho v Indii, biskupa Oresta Marenga (1906 – 1998).

Oficiálny akt vykonal 16. februára diecézny biskup Andrew R. Marak, ktorý sa zároveň v príhovore zmienil, ako jemu samému biskup Marengo pomohol v ťažkých momentoch na jeho ceste viery a povolania. Udalosti sa zúčastnil aj don Pierluigi Cameroni SDB, generálny postulátor saleziánov a príbuzní a priatelia biskupa Marenga, ktorí prišli z Talianska.

Boží služobník, biskup Orestes Marengo, študoval na Valdoccu a v roku 1923 nastúpil do noviciátu v meste Foglizzo. V decembri toho istého roku odišiel ako misionár do Assamu v Indii, a v Shillongu dokončil noviciát. Ako mladý kňaz a neskôr aj ako biskup sústreďoval svoje úsilie na himalájske kmene. Bol neúnavným, nadšeným a štedrým pracovníkom, mužom veľkej ľudskosti s pevnou vierou a horiacim apoštolským zapálením pre Evanjelium. Kvôli zlepšeniu svojej služby a komunikácie s ľuďmi sa naučil mnoho miestnych jazykov. V roku 1951 bol vysvätený za biskupa.

Až do konca svojho dlhého života bol biskup Marengo hrdinským misionárom, živým obrazom Dobrého pastiera patriacim k známej skupine saleziánskych misionárov spolu s biskupom Stephenom Ferrandom a donom Costantinom Vendramom (obaja Boží služobníci), ktorí zasadili Cirkev a don Boscovu charizmu v severovýchodnej Indii.

Proces beatifikácie sa teraz presúva do Ríma, kde budú študovať diecézny proces a posúdia kauzu.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.