Dievčatá z Námestova začali prázdniny s Ankou Kolesárovou

(Námestovo, 17. júla 2019) – „Radšej smrť, ako hriech“ bolo životným mottom hlavnej postavy tohtoročného dievčenského saleziánskeho tábora Anky Kolesárovej, ktorý sa uskutočnil začiatkom júla. Toto odvážne krédo ju sprevádzalo od prvého svätého prijímania a naplnila ho mučeníckou smrťou, pri obrane svojej čistoty.

Anka bola výnimočné dievča prekypujúce dobrotou, radosťou, ale aj nábožnosťou a pracovitosťou. Prvé dni tábora sa teda niesli v duchu dielní a hier na lúke, ktoré odzrkadľovali Ankino detstvo. Dievčatá si napríklad ľudovými vzormi maľovali sukne, mali možnosť vyrobiť si vlastné korbáčiky a sviečky alebo sa naučiť rôzne zapletené účesy.

Anka sa so svojimi kamarátkami rada modlila a nikdy nepremeškala príležitosť naučiť sa niečo nové o Bohu a živote úprimného kresťana. Dievčatá sa teda zúčastnili svätej spovede a svoje otázky mohli prediskutovať v siedmich rôznych poradniach, ako napríklad: Štýlová kresťanka? Veď to nejde dokopy! alebo Ja neohováram, ja len informujem.

Po pokojných dňoch v Ankinom živote nastala zmena. K ich dedinke sa začal približovať front a ľudia sa pripravovali na vojnu. Aj dievčatá na tábore začali stavať bunkre, v ktorých sa v čase bojov mohli ukryť. Na vojnu ich mali pripraviť aj hry, ktoré boli náročné na kondíciu a vyžadovali si vzájomnú spoluprácu. Počas nočnej hry bolo ich úlohou zaobstarať si čo najviac jedla, ktoré im malo stačiť počas ukrývania sa v bunkri. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj jazda na skutočnom tanku.

Ankina smrť a spoločná adorácia boli pre viac ako stovku dievčat veľmi silným momentom. Počas stretnutia s Ježišom čítali modlitby, ktoré samy napísali. Nechýbali slová vďaky za Anku a jej odvahu obetovať sa za ochranu skutočných hodnôt, ale aj prosby za múdre a čisté srdce pre seba a svojho budúceho manžela. Mnohé dievčatá počas adorácie pocítili, že Anka bola naozaj medzi nimi.

„Anka sa na tábore naozaj dotkla sŕdc mnohých dievčat a my sme šťastné, že ju od septembra môžeme uctievať ako blahoslavenú,“ zhodnotili na záver tábora animátorky.

Zdroj: www.sdbno.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.