Dnes slávime sviatok Otca a učiteľa mládeže, sv. Jána Bosca

(Bratislava, 31. januára 2015) – Dnes si pripomíname sviatok zakladateľa rehole Saleziánov dona Bosca a zároveň otca saleziánskej rodiny, do ktorej momentálne patrí 30 zložiek, svätého Jána Bosca.

Ján Bosco sa narodil v Becchi v Taliansku 16. augusta 1815 v roľníckej rodine. Počas života ho ovplyvnil najmä sen z deviatich rokov, v ktorom mu Panna Mária odhaľuje jeho budúce povolanie – starostlivosť o chudobných chlapcov. Po štúdiách sa mu to aj podarilo uskutočniť a pomocou preventívneho výchovného systému sa staral o mnohých mladých, ktorí prichádzali do veľkého mesta Turín za prácou. Heslo, ktorého sa držal celý život, znelo: "Daj mi duše, ostatné si vezmi."

V roku 1859 založil Saleziánsku kongregáciu ako odpoveď na potrebu pokračovania a rozširovania dobrej a užitočnej práce. Jej ovocím sú svätí a blahoslavení, ktorí vzišli zo saleziánskych diel, medzi nimi napríklad svätý Dominik Savio. Don Bosco zomrel 31. januára 1888.

Jeho dielo sa rozšírilo do celého sveta. Momentálne má okolo pol milióna členov v zložkách saleziánskej rodiny.

Podrobnejší životopis a ďalšie informácie nájdete na našej stránke.

2015 01 31 dB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.