(Bratislava, 28. februára 2017) – Dvaja zamestnanci občianskeho združenia SAVIO navštívili vo februári tohto roka tábor pre vnútorne presídlené osoby v Jube, hlavnom meste vojnou zmietaného Južného Sudánu. Tábor je útočiskom pre viac ako 10 000 ľudí, najmä ženy a deti. Spravujú ho Saleziáni don Bosca od roku 2013, kedy otvorili brány svojho areálu pre obete občianskej vojny. Ich počet neustále narastá. SAVIO o.z. prináša slovenskej verejnosti možnosť dozvedieť sa viac o situácii v Južnom Sudáne a zároveň dať deťom zasiahnutým vojnou šancu chodiť do školy.
Občianske združenie SAVIO organizuje už 12.ročník verejnej zbierky Tehlička. Jej cieľom je podporiť základné vzdelávanie 4 600 detí v tábore pre vnútorne presídlené osoby v Jube, časť Gumbo. Vďaka vyzbieraným finančným prostriedkom budú mať vojnou skúšané deti šancu chodiť aj do školy. Partnerom zbierky sú Saleziáni don Bosca, ktorí v krajine zotrvali i počas vojny. Zbierka začne v utorok 28.februára 2017 o 19:00 otváracím koncertom skupiny Espé v bratislavskom UPeCe s dobrovoľným vstupným. Potrvá počas celého pôstu a vyvrcholí na Veľkonočnú nedeľu 16.apríla 2017.
Tehlička je nielen zbierkou, ale tiež prostriedkom na zvyšovanie povedomia o aktuálnych problémoch v chudobných krajinách. Pre zapojené školy, rodiny či jednotlivcov prináša sprievodné materiály s rozmanitými vzdelávacími aktivitami. Každý zo šiestich týždňov zbierky sa bude niesť v duchu samostatnej témy, ktorou bude pútavo sprevádzať salezián Sahib prostredníctvom svojich zápiskov z Južného Sudánu. Do Tehličky je možné zapojiť sa jednoduchou registráciou. Vzdelávacie materiály sú dostupné na stiahnutie na www.tehlicka.sk. Široká verejnosť má možnosť podporiť zbierku darovaním online a zdieľaním výzvy na sociálnych sieťach. Okrem toho je možné prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK6911000000002620852641
Južný Sudán získal ako najmladší štát sveta nezávislosť v roku 2011. Mier v krajine však netrval dlho. Mocenský konflikt v roku 2013 prerástol do občianskej vojny, ktorá trvá dodnes. V jej dôsledku opustilo za posledné tri roky svoje domovy už viac ako 3 milióny ľudí. V prípade 1,9 milióna ide o vnútorne presídlené osoby, sústredené v táboroch v rámci krajiny. Počet utečencov a presídlencov neustále narastá, k čomu prispieva neutíchajúci konflikt, sucho v krajine a s ním súvisiaca potravinová kríza. Humanitárnu pomoc aktuálne potrebuje 7,5 milióna ľudí. Organizácia spojených národov vyhlásila v krajine hladomor. Situácia sa podpísala aj na vzdelávaní – až 1,17 milióna detí a mladých vo veku 3-18 rokov stratilo prístup k vzdelaniu.
SAVIO o.z. od roku 2005 saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. SAVIO vytvára priestor pre aktívne šírenie dobra.
Informovala: Zuzana Suchová, SavioFoto: Martin Črep