Dokument Stretko: charizma saleziánov očami mladých

(Bratislava, 19. februára 2014) – Pri príležitosti 90-teho výročia príchodu saleziánov na Slovensku vznikol dokumentárny film s názvom Stretko. Hlavná dejová a myšlienková línia filmu má za cieľ prostredníctvom skupiny mladých ľudí, ktorá navštevuje saleziánov, priblížiť „základné“ pojmy saleziánskeho ducha a fungovania z perspektívy mladých. Vďaka ich výpovediam, spoločným akciám, samotným stretkám, omšiam či ich zapojení v stredisku sa divák dozvedá, čo je to vlastne stretko, kto sú to saleziáni, kto bol don Bosco a mnoho ďalších otázok, ktoré približujú život a poslanie saleziánov cez optiku súčasných mladých. Okrem toho sú v dokumente zachytené momenty putovania relikvií zakladateľa saleziánov Jána Bosca, na Slovensku v apríli roku 2013.

„Pustiť sa do tejto témy chcelo aj kus odvahy, pretože dnes sa točí veľa filmov, ktoré zobrazujú depresívne či negatívne témy, ktoré diváka strhávajú silnými emóciami, no ten náš uchopuje tému pozitívnu, čo môže často vyznieť naivne a pateticky. Ja som rád, že výsledok nie je čiernobiely, nie je iba pre veriacich a pre ľudí zo saleziánskeho prostredia,“ dodáva režisér filmu Martin Šenc.

S dokumentárnym filmom plánujú saleziáni počas roka osloviť aj verejnosť. Dokument je k dispozícii v saleziánskych strediskách. Saleziáni plánujú tak isto osloviť viaceré televízie, ako aj umožniť výrobu DVD Stretko na distribúciu a možnosť jeho zakúpenia. Aj o týchto možnostiach vás budeme postupne informovať na našej stránke alebo na facebookovej stránke dokumentu Stretko.

K dispozícii už máme aj krátky trailer: 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.