Don Artime zdôrazňuje saleziánom starosť o svoje povolanie

(Poprad, Nová Dubnica, 8. novembra 2016) – Ešte raz hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime zažil na Slovensku deň plný bratstva so svojimi spolubratmi saleziánmi. Počas celej návštevy ho sprevádzal okrem jeho osobného sekretára aj slovenský provinciál don Jozef Ižold a  niektorí členovia provinciálnej rady.

Posledný plný deň svojej návštevy, pondelok 7. novembra, začal slávením eucharistie s komunitou noviciátu v Poprade. Pred odchodom na ďalšie stretnutie don Artime priznal s humorom, že už ráno urobil vyznanie viery. Večer predtým mu povedali, že z izby je výhľad na Vysoké Tatry. Ráno videl len zamračenú oblohu. „Tak verím, že tie hory tam sú,“ povedal a dodal, že to ráno je pre neho prvý raz tento rok, čo zažíva, že sneží.

Popoludní prijalo v saleziánskom dome v Novej Dubnici hlavného predstaveného asi sto slovenských saleziánov, ktorí sa tam zišli zo západoslovenských komunít. „Mammamia, koľko saleziánov!“ vyjadril pri pohľade na plnú sálu spolubratov svoje prekvapenie don Artime. Asi trojhodinové stretnutie naplnil jeho príhovor a dialóg so saleziánmi, ale aj chvíle osobných pozdravov a rozhovorov. Hlavný predstavený oboznámil spolubratov s poznaním o saleziánskej kongregácii, ktoré získava na svojich návštevách po svete a – tak ako deň predtým v Prešove – aj teraz poukázal na niektoré priority. Znovu podčiarkol, že priorita číslo jeden je starosť o povolania spolubratov. „Jediná seriózna priorita pre vás je starať sa o povolanie každého z vás.“ Byť pri bratoch, mať odvahu vyjadrovať aj city, blízkosť, zabezpečiť, aby sa bratia v komunitách cítili dobre, šťastní, pokojní. „Mojím snom je vidieť kongregáciu zrelých a šťastných saleziánov.“ Hovoril tiež o pestrosti saleziánskych diel v slovenskej provincii a silne zdôraznil, že diela na Sibíri v Rusku a v Baku v Azerbajdžane, ktoré patria slovenských saleziánom, majú predovšetkým prorocký charakter.

Večer posledného dňa strávil don Ángel Fernández Artime medzi sestrami saleziánkami v ich provinciálnom dome v Bratislave, kde sa stretol s ich provinciálnou radou.

rhsdbFoto: Terézia Liptáková

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.