Don Bosco na slovenskej poštovej známke

(Bratislava, 12. augusta 2015) – Slovenská pošta, a. s., vydáva v piatok 14. augusta 2015 pri príležitosti dvojstého výročia narodenia zakladateľa Saleziánskej kongregácie svätého Jána Bosca poštovú známku s jeho podobizňou. Chce takto zložiť hold nielen jeho práci s mládežou, ktorej výchove zasvätil svoj život, ale aj všetkým saleziánom, ktorí naďalej rozvíjajú jeho odkaz. V piatok 14. augusta bude známka k dispozícii na všetkých pobočkách pošty a v tento deň bude k dispozícii aj obálka prvého dňa s osobitnou pečiatkou a s motívom Panny Márie.

Samotný dizajn poštovej známky s rozmermi 44,4 × 30,5 mm tvoríportrét dona Bosca umiestnený na šrafovanom pozadí, ktorý vytvára alúziu lineárneho ochranného prvku na platidlách a ceninách, a v ktorom presvitá symbol kríža.Súčasne s poštovou známkou vyjde obálka prvého dňa s jedinečnou pečiatkou, ktorá sa bude dať získať na hlavnej pošte v Bratislave. Motívom potlače tejto obálky je Panna Mária Pomocnica. Motívom pečiatky je monogram Panny Márie Pomocnice, vytvorený podľa vitrážneho okna v jej bazilike v Turíne, ktorú dal postaviť don Bosco.

Autorom výtvarných návrhov poštovej známky, obálky a pečiatky je akad. mal. Karol Felix. Autorom líniovej rozkresby a rytiny poštovej známky a potlače obálky je František Horniak. Do prípravy známky boli zapojení aj samotní slovenskí saleziáni – poradcom pre tvorbu známky sa stal don Tibor Haluška.

Slovensko sa vydaním tejto známky zaradí k mnohým ďalším krajinám, ktoré v tomto roku dvojstého výročia narodenia dona Bosca vydali na jeho počesť aj samostatnú poštovú známku.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.