Don Timko na Dni provincie: Som veľmi hrdý na to, že môžem byť súčasťou tejto provincie

(Žilina, 2. júna 2023) – V pondelok 29. mája sa v Žiline stretlo 142 saleziánov od Humenného až po Bratislavu. Bratia v Jakutsku a Turíne sa pripojili online. Ako býva zvykom, počas stretnutia navzájom zdieľali svoje skúsenosti a posilňovali bratské spoločenstvo naprieč Slovenskom. Nechýbalo ani 15 zástupcov saleziánskej rodiny, ktorí prišli zablahoželať otcovi provinciálovi k 50. narodeninám.

Po úvodnom privítaní provinciálni radcovia informovali bratov o činnosti a aktivitách v jednotlivých oblastiach počas uplynulého roka. Na záver predniesol svoju správu o stave provincie aj provinciál don Peter Timko a poďakoval direktorom a provinciálnym radcom, ktorí končia svoje pôsobenie na týchto miestach.

Napoludnie slávili saleziáni svätú omšu. „Keď bol Pán Ježiš na kríži, nedal učeníkovi Jánovi konkrétne inštrukcie, čo má robiť po Jeho smrti, ale dal mu Máriu za Matku. V náročných a zložitých situáciách možno od Nebeského Otca očakávame jasné usmernenia a riešenia. On nám však dáva Matku. Pred takmer 200 rokmi deväťročný Janko Bosco nedostal vo svojom známom sne konkrétne inštrukcie, čo robiť s chlapcami, ktorí sa bili, ale dostal Učiteľku. Pred 100 rokmi prví saleziáni pri príchode do Šaštína nedostali presný návod, ako založiť a rozvíjať saleziánske dielo na Slovensku, ale dostali Sedembolestnú, teda Pomocnicu, ktorá je patrónkou našej provincie,“ prihovoril sa saleziánom otec provinciál počas homílie. Počas svätej omše tiež odovzdal bratom, ktorí menia svoje pôsobisko, listy poslušnosti.

Neformálne spoločné chvíle zažili saleziáni počas poobedia na nádvorí sv. Dominika Savia. Don Timko tradične zablahoželal všetkým spolubratom, ktorí v uplynulom roku dosiahli svoje okrúhle životné jubileá a gratulácie prijímal aj on sám. Zosnulý provinciál don Štefan Turanský dostal na 50-tku od saleziánov psa Ronyho. Pre dona Petra Timka bol pripravený darček v podobe zážitkovej jazdy na športovom vozidle cestami žilinského kraja.

„Som strašne rád, že prišlo toľko veľa bratov. Je to veľmi dobrý znak, lebo hovorí o tom, že bratia sú radi spolu. Aj vďaka vynovenému nádvoriu Dominika Savia bola atmosféra Dňa provincie naozaj veľmi rodinná a bratská. Úprimne ďakujem všetkým, ktorí k tomu prispeli. Ďakujem všetkým spolubratom i zástupcom saleziánskej rodiny za štedré prejavy pozornosti a žičenia i voči mne, z príležitosti môjho životného jubilea. Veľmi si to vážim. Som veľmi hrdý na to, že môžem byť súčasťou tejto provincie,“ dodal don Timko na záver.

mpsdb, donboscodnes.skFoto: Maroš Peciar, SDB, Bohuš Levko, SDB a mladí študenti – grafik digitálnych médií, prvý ročník SOŠ ZA

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.