Don Titus Zeman previedol chlapcov cez hranice

(Košice, 28. júla 2014) – Hlavnou témou saleziánskeho tábora pre chlapcov z Košíc bol tento rok don Titus Zeman. Účastníci tábora si pripomenuli odvahu mučeníka za povolania, ktorý počas komunistického režimu tajne prevádzal mladých spolubratov do Talianska.

Chlapci už v prvých chvíľach tábora pocítili tvrdosť totalitného zriadenia. Ocitli sa v koži rehoľníkov, ktorí boli počas Barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 presunutí zo svojich kláštorov do sústreďovacieho tábora v Podolínci, kde mali podstúpiť prevýchovu. Postupne sa zoznamovali aj s postavou dona Titusa Zemana. Ten sa ich snažil, aj napriek mnohým obmedzeniam a nebezpečenstvám, stále povzbudzovať. Nakoniec im predstavil svoj plán – útek za pomoci prevádzača, s ktorým sa chlapci tajne stretli. „Dôraz sme kládli na mučeníctvo dona Zemana a na jeho obetavosť, ktorou zachránil mnoho saleziánskych povolaní,“ vysvetlil Peter Grzechynka SDB, hlavný organizátor tábora.

Boží sluha Titus Zeman bol salezián, ktorý v rokoch 1950 a 1951 zorganizoval tri prechody prevažne mladých spolubratov do Talianska, aby tam mohli dokončiť svoje teologické štúdiá a byť vysvätení za kňazov. Tretí prechod nebol úspešný a účastníkov výpravy chytili. Don Zeman zakúsil útrapy vyšetrovacej väzby, falošných obvinení, mučenia a dvanásť rokov väzenia. Momentálne prebieha proces jeho blahorečenia.

Dokument o Titusovi Zemanovi   

www.tituszeman.sk

Zdroj: www.3horky.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.