Don Tom Uzhunnalil je vo Vatikáne, stretol sa aj s pápežom Františkom

(Vatikán, 13. septembra 2017) – Svedectvo obdivuhodnej viery: to je to, čo saleziáni na vlastné oči videli včera, 12. septembra, pri stretnutí s donom Tomom Uzhunnalilom, ktorý bol po roku a pol väznenia konečne oslobodený.

Stretnutie začalo okolo šiestej večer vo Vatikáne. Na mieste bol vikár hlavného predstaveného don Francesco Cereda, keďže hlavný predstavený je aktuálne na návšteve Malty, saleziáni z vatikánskej komunity a hlavného domu a najmä don Thomas Anchukandam, bývalý profesor dona Uzhunnalila, ktorý schválil jeho misijné poslanie do Jemenu, keď bol provinciálom v Bangalúre.

2017 09 13 Tom2

Stretnutie bolo od začiatku bratské, don Uzhunnalil bol poctený "ponnadou", oblečením, ktoré je tradične venované čestným hosťom a tiež sa zvítali so všetkými prítomnými. Don Tom neustále opakoval slová vďaky, najprv Bohu, potom Márii.

Jednou z jeho prvých požiadaviek bolo pomodliť sa v kaplnke saleziánskej komunity vo Vatikáne. Tiež chcel hneď potom odslúžiť svätú omšu, no kvôli nevyhnutným lekárskym prehliadkam bol nútený odložiť to na neskôr. Napriek tomu ešte pred príchodom zdravotníkov požiadal o spoveď, keďže tá preňho nebola možná počas jeho času stráveného v uväznení.

2017 09 13 Tom1

Počas slávnostného večera s tradičným indickým jedlom, ktorý mu pripravila saleziánska komunita, don Uzhunnalil povedal, že počas zajatia pokračoval v duchovnom slávení svätej omše každý deň, čítania a časti svätej omše recitoval spamäti, keďže nemal žiadne liturgické texty či predmety k sláveniu.

Don Uzhunnalil pôsobil pokojne a bol otvorený otázkam, nevyjadroval sa detailne, no spolubratom odpovedal na všetko. Potvrdil, že bol v kaplnke Misionárok lásky v Adene, keď ho únosci odviedli. Povedal, že po únose sa k nemu nesprávali zle a že po rapídnom úbytku váhy mu dokonca poskytli lieky, ktoré potreboval na cukrovku.

Počas obdobia uväznenia nosil celý čas tie isté šaty, s únoscami, ktorí hovorili arabsky, trochu komunikoval po anglicky a počas uväznenia ho sťahovali dva či trikrát, no vždy so zaviazanými očami.

"Nikdy som si nepomyslel, že by ma mohli zabiť," povedal misionár, ktorý si spomenul aj na príhodu z 3. marca 2016, len deň pred masakrom: direktorka domu Misionárok lásky s ohľadom na ťažkú situáciu zasvätených vo vojnovej zóne povedala, že by bolo pekné, keby boli spoločne mučeníkmi pre Krista. No najmladšia z rehoľníc, ktorá útok napokon aj prežila, odpovedala: "Ja chcem pre Krista žiť."

2017 09 13 Tom3

Don Uzhunnalil je momentálne v saleziánskej komunite vo Vatikáne. Saleziánska kongregácia urobila toto rozhodnutie po zvážení najvhodnejšieho miesta, ktoré by zaistilo starostlivosť a plné zotavenie.

Dnes hneď po generálnej audiencii sa don Uzhunnalil spolu s niekoľkými ďalšími saleziánmi stretli aj s pápežom Františkom.

Taktiež dnes sa do Ríma vrátil aj hlavný predstavený don Artime z návštevy Malty. Celej saleziánskej rodine, ako aj tým, ktorí pomohli donovi Uzhunnalilovi dostať sa na slobodu napísal list, v ktorom vyjadruje svoju vďačnosť, medzi inými sultánovi Ománu, ktorý zrejme výrazne pomohol v tomto procese.

2017 09 13 Tom4

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.