Doteraz nie sú správy o saleziánovi, ktorého v Jemene unieslo ISIS

(Rím, 15. marec 2016) – V piatok 4. marca boli v meste Aden v Jemene zavraždené štyri sestry Misionárky lásky. Útok ozbrojencov ISIS na rehoľný dom sestier Matky Terezy sa udial v ranných hodinách bezprostredne po skončení svätej omše, ktorú pre ne chodieval slúžiť salezián Tom Uzhunnalil, pôvodom Ind. Bezprostredne po útoku nemal jeho spolubrat v Jemene žiadne informácie, čo sa stalo s donom Tomom.

Saleziánska agentúra ANS s týždňovým odstupom po útoku priniesla vyjadrenie vikára hlavného predstaveného saleziánov dona Francesca Ceredu: „Zatiaľ nemáme žiadnu hypotézu o motívoch zmiznutia; zdá sa, že ide o únos,“ povedal pre taliansky katolícky denník Avvenire. Spoluprácu prisľúbil aj indický minister zahraničných vecí. „Minister Sushma Swaraj nás uistil, že vláda urobí všetko, čo je v jej silách, pre nájdenie, prepustenie a návrat dona Toma,“ dodal don Cereda. Zároveň pre ANS doplnil, že druhý indický spolubrat v Jemene je v bezpečí a je v takmer dennom kontakte so svojim predstavenými v Indii.

Svätý Otec František nazval štyri zavraždené sestry mučeníčkami indiferentnosti. „Neviem si vysvetliť tento nezáujem – ohlušujúce ticho médií – zdá sa to ako znak zmeny hodnôt v tradične kresťanských krajinách… Naopak, v Indii, v krajine s hinduistickou väčšinou, médiá o udalosti priniesli veľké spravodajstvo,“ komentoval situáciu don Cereda. Pre Catholic News Agency objasnil prítomnosť saleziánov v Jemene: „Boli si vedomí, že situácia sa zhoršuje zo dňa na deň… chápali sme, že ak by všetci odišli preč, znamenalo by to ochudobniť sa o jedinú katolícku organizovanú prítomnosť v Jemene. A tak zostalo rozhodnutie na každom osobne.“

Ján Dolný, kňaz košickej arcidiecézy, momentálne na doktorandskom štúdiu na Catholic University of America vo Washingtone D.C., na svojom blogu na Postoj.sk priniesol včera slovenský prepis faksimile dokumentu od sestier Milosrdnej lásky z pera predstavenej komunity v Adene, ktorá jediná útok prežila. V dokumente píše sestra Sally o tom, že ozbrojenci dona Toma skutočne uniesli.

„Kňaz v rehoľnom dome počul výkriky a skonzumoval konsekrované hostie. Veľkú hostiu nestihol prijať, a tak vylial olej z lampy pri bohostánku a nechal ju rozpustiť vo vode. Sused videl, ako otca Toma naložili do auta. Odvtedy po ňom nebolo ani stopy. Ozbrojenci porozbíjali všetky nábožné predmety: sochu Panny Márie, kríž, oltár, bohostánok, ambón, dokonca aj modlitebné knihy a Biblie.“

Podľa ANS a Postoj.sk spracoval rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.