Druhý Peter na Luníku IX – svedectvo biskupa Vladimíra Feketeho

(Vatikán, 19. januára 2022) – Návrat k stretnutiu pápeža s rómskou komunitou na Slovensku podaný očami saleziánskeho biskupa Vladimíra Feketeho, apoštolského prefekta v Azerbajdžane, prináša ako podcast Vatikánsky rozhlas. So svojím prežívaním veľkého dňa spred štyroch mesiacov sa podelil počas návštevy Vatikánu.

Mons. Vladimír Fekete žije dlhodobo v Azerbajdžane, kde je ako apoštolský prefekt biskupom tamojšej katolíckej komunity. Uprostred januára absolvoval návštevu ad limina apostolorum vo Vatikáne. Týchto návštev sa obvykle zúčastňujú biskupské zbory jednotlivých krajín, ale keďže Mons. Fekete je v Azerbajdžane sám, a zatiaľ nepatrí ani do žiadnej medzinárodnej biskupskej konferencie, vzal so sebou svojich „kolegov“ z tradičných náboženských spoločenstiev Azerbajdžanu.

Od 12. – 17. januára spolu s predsatviteľmi moslimov šítov (Allahšukur Pašazade) i sunnitov (Hadži Salman) a ruskej pravoslavnej cirkvi v Azerbajdžane (archimandrita Aleksej) absolvoval stretnutia s autoritami vo Vatikáne.

Vo štvrtok 13. januára predpoludním ich na osobnej audiencii prijal Svätý Otec František. Popoludní nasledovali rokovania s kardinálom Ayusom, predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg.

V piatok bola na programe návšteva katakomb, ktorých reštaurovanie financoval azerbajdžanský fond Heydara Aliyeva. Popoludní nasledovali rokovania s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Gallagherom a slávnostná večera, ktorú podával vyslanec Azerbajdžanu pri Svätej stolici pán Rahman Mutafayev.

Delegácia sa stretla aj s kardinálom Parolinom a v sobotu popoludní absolvovala prehliadku paláca a záhrad v Castel Gandolfe. Návštevu zakončili v pondelok predpoludním tlačovou konferenciou pre talianske a svetové médiá.

„Vy v Cirkvi nie ste na okraji… Vy ste v srdci Cirkvi.“ – To sú slová Svätého Otca Františka pri stretnutí s rómskou komunitou 14. septembra 2021 na košickom sídlisku Luník IX. Mons. Vladimír Fekete na Luníku sprevádzal pápeža Františka celkom zblízka a ešte pred jeho príchodom slávil s celým zhromaždením svätú omšu. Popri programe vo Vatikáne prijal biskup Azerbajdžanu pozvanie Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu a podelil sa o živé reportážne spomienky zo septembrovej návštevy pápeža.

„Sedím hneď blízko neho, a tak môžem vidieť a registrovať, že na tvári nevidno nejaké veľké známky únavy. Hoci má za sebou účasť na eucharistickom kongrese v Budapešti, bohatý program v Bratislave a Prešove, teda celé tri dni vyplnené vystúpeniami a stretnutiami s ľuďmi, jeho tvár vyžaruje pokoj a vnútornú radosť.

Priam hmatateľne je z nej cítiť, že je tu rád, že sa nachádza práve teraz a práve tuná. Jediné, čo ho azda mohlo zamrzieť bolo podľa mňa to, že pre krátkosť času nemohol na Luníku zísť z pódia a osobne sa pozdraviť s ľuďmi, ktorí tam prišli, tak ako to zvykne robiť na Námestí sv. Petra: podať ruku, usmiať sa, pohladiť dieťa.

Stojí uprostred Luníka, plného biedy, výkričníkov a otáznikov. Druhý Peter. A v ňom priam hmatateľne cítim prítomnosť Ježiša Krista. Bez posudzovania a odsudzovania chýb minulosti alebo prítomnosti, očami plnými súcitu a spoluúčasti sa priam vpíja do tvárí jednotlivých ľudí. Práve teraz a práve tu sa chce dotknúť uší a sŕdc všetkých, ktorí majú uši na počúvanie, aby ich povzbudil, očistil a dodal im novú nádej.

Už počas tých chvíľ a doteraz mám srdce vyplnené veľkou vďačnosťou za túto službu pápeža Františka. Naozaj cítim v srdci veľkú vďačnosť za jeho návštevu na Slovensku, aj za túto krátku návštevu Luníka. Ďakujem Pánu Bohu za všetkých, ktorí ho mohli vidieť, s ktorými sa mohol stretnúť a najmä za tých, ktorí sa aj otvorili slovám jeho posolstva.

Nech by Pán Boh dal milosť, aby aj dodatočne sa otvorilo čím viacero sŕdc tých, ktorí videli pápeža na Slovensku, stretli sa s ním, aby sa jeho posolstvo lásky, odpustenia a novej nádeje dotklo čím viacerých a pomohlo aj k uzmiereniu nášho Slovenska, ktoré tak ako mnohé iné krajiny prežíva ťažkosti – pandémia a mnohé iné problémy – a kde tak veľmi je potrebné aj uzmierenie, aj pochopenie, aj nová nádej.“

Zdroj: vaticannews.va/sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.