Dvaja saleziánski misijní dobrovoľníci získali ocenenie krajské Srdce na dlani

(Žilina, Prešov, 21. decembra 2022) – Vyše dvadsaťročná tradícia oceňovania výnimočných dobrovoľníckych skutkov a projektov prebehla aj v roku 2022 vo všetkých krajoch Slovenska. Juraj Ledecký a Barbora Mária Pečková zvíťazili v kategórii dobrovoľník/čka pomáhajúci v zahraničí.

O ocenených v Prešovskom dobrovoľníckom centre rozhodla nezávislá hodnotiaca komisia. Jej členovia hodnotili 63 unikátnych nominácií, z ktorých vybrali 17 najinšpiratívnejších príbehov. Medzi výhercov sa dostal aj Juraj, ktorý ako saleziánsky misijný dobrovoľník vycestoval pred rokom do saleziánskeho centra Bosco Boys, Langata v Keni.

„Tráviť čas v centre Bosco Boys je záživné, obohacujúce aj vyčerpávajúce, vzrušujúce aj nudné, jedným slovom nádherné. Priznám sa, že väčšinu času som sa nesnažil dostať chlapcom pod kožu, nevyšetroval som ich minulosť, zázemie a všetko to. Chcel som len byť ich priateľom. Byť im nablízku, rozveseliť ich. Veril som, že láska je to, čo potrebujú. No ak sa o niektorom dozviem čosi viac, niečo o jeho rodine, z akých podmienok pochádza, ak nám na stretnutí sociálny pracovník priblíži chlapcovu históriu alebo sa dočítam v eseji, čím si chlapec prešiel a čo ho trápi, je mi smutno, cítim sa tak bezradne. Uvedomujem si aké bohatstvo mám doma. A tak mi neostáva nič iné, len naďalej dávať chlapcom nádej, radosť a svoj čas,“ hovorí.

Ak chcete vedieť viac o Jurajovom pôsobení v Keni, môžete sa začítať do jeho blogov TU.

Aj Žilinské dobrovoľnícke centrum slávnostne ocenilo dobrovoľníkov a dobrovoľníčky zo Žilinského kraja. Srdce na dlani získala saleziánska misijná obrovoľníčka Barbora Mária Pečková, ktorá pôsobila na misii v Južnom Sudáne. Barbora prežila niekoľko mesiacov v komunite sestier saleziánok v hlavnom meste Juba.

„Ešte na základnej škole nám raz jedno dievča prišlo niečo málo povedať o jej misii. Pamätám si, že už vtedy ma to veľmi nadchlo a povedala som si: toto by som raz chcela zažiť. A táto túžba po misii ostala niekde v mojom srdci po celý čas. Dlhšiu dobu som zbierala v sebe odvahu prihlásiť sa na ročnú misijnú skúsenosť. Jeden deň odrazu táto odvaha prišla a neodišla,“ opísala začiatky svojho misijného povolania Barbora.

Od septembra začali s prípravou na ročnú misiu ďalší nádejní dobrovoľníci. Už po štvrtýkrát sa stretli na víkendovke, ktorá sa niesla v duchu saleziánskej spirituality. Svoju misiu im prišli predstaviť dobrovoľníci Veronika a Richard, ktorí strávili nezabudnuteľný čas v Angole. Dobrovoľníci sú zase o krok bližšie k rozhodnutiu, či ísť alebo neísť na misiu. Preto vás prosíme, myslite na nich, aby sa vedeli rozhodnúť správne. Ďakujeme.

Zdroj: savio.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.