Dve triedy žiakov saleziánskej SOŠ-ky v Žiline zažili Akčný víkend

(Žilina 16. novembra 2018) – Tento rok sa už druhého Akčného víkendu zúčastnilo 30 študentov – murárov, stolárov, autoopravárov a grafikov a 9 študentiek grafičiek z prvého ročníka. Celú akciu zastrešovala a animovala komunita saleziánov pôsobiacich na škole, pod vedením direktora a katechétu školy dona Jozefa Sarneckého SDB. Pre niektorých účastníkov patrilo medzi najväčšie zážitky súťaženie s riaditeľom školy.

2018 11 16 sosza vikend1

„Keď prídete na saleziánsku školu, do školy dona Bosca, tak sa vám tam ponúkajú štyri veci, ktoré majú skratku D.I.S.K. Dom, ako miesto kde sa cítim prijatý. Toto prijatie cítite od učiteľov, saleziánov, ale aj od seba navzájom. Druhá vec, ihrisko, ako miesto, kde sa stretávate v radosti so svojimi kamarátmi. Sú to chvíle radosti, ktorú prežívame spolu. Škola, to, čo sa nám tu ponúka, naučiť sa niečo pre život, naučiť sa rozumieť životu, aby som ho žil dobre. Štvrtá vec, kostol, kaplnka, ako miesto na stretnutie s Bohom, ktorý vás čaká, ktorý vás stvoril, dal vám nejaké poslanie a čaká na stretnutie s vami. Prajem vám, aby ste počas týchto troch, štyroch, piatich rokov naplno využili túto ponuku, ktorá sa vám dáva,“ povedala študentom v rámci večerného slovka na záver prvého dňa Slávka Brigantová. So žiakmi školy sa stretáva pravidelne. Počas týždňa mala pre nich pripravené prednášky a diskusie na tému Teológie tela od Jána Pavla II.

2018 11 16 sosza vikend2

2018 11 16 sosza vikend3

V sobotu hry a zábavu vystriedali tri bloky zamyslení a aktivít. Najprv o Tajomstve Dobra – o Bohu. „Kde sa nachádza dobro, časom sa objaví aj zlo,“ zaznelo v jednej z prednášok. Druhý blok bol venovaný tajomstvu zla, že ono nie je abstraktný pojem, ale že zlo je tiež osoba, Diabol. Účastníci mali opäť pomocou pripravených aktivít možnosť na vlastnej koži zažiť, aké je to byt pokúšaný, aké je to dostávať rany od niekoho, kto sa skrýva a škodí. Tretí blok bol venovaný osobe Ježiša Krista – Spasiteľa, Duchu Svätému – oživovateľovi, a Cirkvi.

Prestávky medzi blokmi využili mladí na rozhovory i zábavu. Počas poobednej rekreácie mali žiaci možnosť si zahrať hru z čias dona Bosca známu ako indiánska šatka. Ukázali svoju rýchlosť, šikovnosť a obratnosť. Že nie vždy vyhráva rýchlejší a niekedy zavážia viac skúsenosti spoznali niektorí pri súboji s riaditeľom školy Igorom Pechom SDB.

2018 11 16 sosza vikend5

Okrem duchovného rastu je akcia zameraná i na vzájomné spoznanie sa a budovanie kolektívu. Preto po večernom spovedaní a filme bol ponúknutý priestor na ďalšie aktivity. Kedže viacero prváčok sa zúčastnuje i Kurzu tanca a spoločenskoho správania, Janko Bosco Cameriere, určeného pre druhákov, vo voľných chvíľach učili spolužiakov tancovať.

„Si tajomstvo, nevieš čo všetko sa v tebe skrýva. Si tiež dar – pre svoju budúcu manželku, manžela, pre svoje deti. Aký hodnotný dar im dáš, nakoľko rozvinieš svoje talenty, to záleží na tebe a na tom ako využiješ tento čas, ktorý sa ti ponúka,“ zaznelo v sobotnom večernom slovku.

Nedeľný, posledný blok programu, bol venovaný základným prvkom duchovného života – spoločenstvu, modlitbe, Svätému Písmu, sviatostiam zmierenia a eucharistie.

2018 11 16 sosza vikend4

2018 11 16 sosza vikend6

rhsdb, informoval a foto Daniel Imriška SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.