enJOY Festival Lumen v Trnave

(Trnava, 31. mája 2016) – Aktuálny 24. ročník Festivalu Lumen dokazuje, že hudba je pre mladých súčasťou ich života. Každoročný počet návštevníkov hovorí o tom, že nielen hudba, ale aj posolstvo, ktoré odovzdáva, je dôležité naozaj pre všetky generácie.

Od zborov ku kapelám, od kapiel k festivalu. Aj tak by sa dala stručne vystihnúť história hudobného gospelového Festivalu Lumen, ktorého organizátorom sú aj Saleziáni dona Bosca. Začínal sa na futbalovom ihrisku ako prehliadka zborov. Stal sa obľúbeným, organizátori pozvali prvé kapely – slovenské, neskôr zahraničné. A dnes? Návštevnosť tisícok mladých ľudí, gospelové skupiny z celého sveta, prednášky, workshopy, detský kútik, možnosť stretnúť priateľov, známych, načerpať okrem iného aj hudobnú inšpiráciu.

Mottom tohtoročného už 24. ročníka Festivalu Lumen je slovo „enJOY“ a pre riaditeľa festivalu JánaHolubčíka SDB vyjadruje toto slovo nesmiernu radosť: „Tento rok na našom festivale zažiješ to pravé, skutočné šťastie. Ponúkame ti zážitok neopísateľne j RADOSTI. Nie falošnej, chvíľkovej, ale takej, ktorá ťa urobí skutočne šťastným. Táto radosť sa nekončí, práve naopak, stále rastie. Možno vo svojom okolí poznáš niektorých mladých, ktorí sú smutní napriek tomu, že v živote hľadajú šťastie. Pozvi ich a príďte spolu! Som presvedčený, že sa to zmení. Vynikajúca hudba, bohatý program, super atmosféra, množstvo priateľov a veľa prekvapení je zárukou toho, že tento čas na tvojom Festivale Lumen bude naozaj nádherný a nezabudnuteľný. No nielen to. To podstatné, čo je očiam neviditeľné, zažiješ vo svojom srdci. To podstatné zažiješ v stretnutí s ním – s Ježišom, ktorý jediný dokáže dať tú skutočnú radosť!“

A skutočnú radosť zo stretnutia s Ježišom chcú organizátori tento rok zintenzívniť! Po skúsenostiach z minulého roka sa opäť vracajú k osvedčenému dvojdňovému konceptu Festivalu Lumen. Počas piatkového programu sa návštevníci môžu tešiť na prednášku Mariána Kuffu, ktorá sa začne hneď po úvodnej svätej omši. Pre menších sme tak ako minulý rok pripravili koncert Spievankova. Podstatnou a najdôležitejšou časťou festivalu je hudba: tento rok jej bude dvojnásobne viac ako ten minulý. Koncerty na Trojičnom námestí otvorí trnavská skupina Spektrum, po nej sa predstaví nemecká formácia WarumLilla a piatkový program zakončí Twelve 24, ktorí sa budú snažiť prekonať show spred dvoch rokov. Súčasťou piatkového programu bude aj evanjelizačný projekt Godzone.

Festivalová sobota bude patriť predovšetkým prednáškam a workshopom, na ktoré prijalo pozvanie vyše 40 prednášajúcich. Ponuka workshopov bude naozaj široká a zahrnie napríklad témy viery, psychológie a vzťahov.

Veľkolepý záver festivalu sa uskutoční na Trojičnom námestí. Program na hlavnom pódiu sa začne comebackom slovenskej skupiny Hudba z Marsu. Pokračovať budú dve zahraničné kapely – nemeckí GoodWeatherForecast a Estónčan Daniel Levi. Sobotňajšie koncerty ukončí headliner, ktorý je zatiaľ utajený – ako prekvapenie.

Informácie o Festivale Lumen môžete sledovať na webstránke www.fln.sk alebo na facebook.com/festival.lumen.

Martin Ondruš

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.