Exallievi dona Bosca sa stretli na Víkende silných zážitkov

(Častá-Papiernička, 15. októbra 2013) – Športové aktivity , wellness a relax, dielničky a súťaže pre deti, divadlá, duchovná obnova, tanečná a hudobná zábava, program v duchu „spomienok na Šaštín“ – to všetko bolo pripravené pre viac ako 200 účastníkov Víkendu silných zážitkov, ktoré zorganizovalo Združenie exallievov don Bosca na Slovensku 4.–6. októbra 2013 v Častej – Papierničke pre svojich členov. My Vám prinášame reportáž, ako tento nezabudnuteľný zážitkový rodinný víkend prebiehal.

Piatok, 14:00Vrátnica a recepcia pripravená. Organizátori a animátori už netrpezlivo očakávajú príchod prvých účastníkov. Postupne sa priestor recepcie zapĺňa bývalými študentmi šaštínskeho gymnázia, ich manželkami a nedočkavými deťmi. Úž tradičnú registráciu, ubytovanie sa a študovanie programu sprevádza radosť z opätovného stretnutia.

Piatok, 17:001. ročník víkendu silných zážitkov sa oficiálne začína. Ako inak – svätou omšou, ktorú celebruje samotný delegát exallievov don Ivan Žitňanský. Po sv. omši za povzbudzovania detí prichádza maskot celého víkendu. Don Boscov verný psík Sivko vbieha medzi deti, ktoré sa ho už nevedia dočkať. Po uvítaní a základných organizačných pokynoch všetci utekajú na večeru. Treba sa predsa posilniť pred náročným víkendom.

Piatok, 20:00 Viac ako 60 detí je už v rukách animátorov, ktorí spolu s nimi kreslia, tancujú, hrajú sa, predvádzajú bábkové divadlo. Maminky a oteckovia sa tak môžu naplno venovať večernému programu, ktorého náplňou je okrem oddychu aj spoločné spoznávanie sa. Po prezentačnom videu združenia sa všetci usádzajú v spoločenskej miestnosti. Ruch v sále je dôkazom, že prvé ľady sa prelomili. Tie sa následne roztopili, keď hudobníci zobrali do rúk gitary a začalo sa spievať. Slovenské aj zahraničné hity v prevedení exalievov sú dôkazom, že šaštínske gymnázium dbalo na ich hudobnú výchovu. Podľa niektorých „legendary“ večer utiekol ako voda a mnohým sa nechcelo odchádzať do perín.

Sobota, 9:00Po rannej svätej omši a výdatných raňajkách začína náročný celodenný program. Pre exallievov sú okrem športových aktivít (tenis, squash, calcetto, ping-pong, volejbal, minigolf, plávanie) pripravené súťaže v duchu spomienok na Šaštín. O titul „ bowlingového kráľa“ či „najrýchlejší pivný ex“ bojujú so cťou a nasadením. Chodenie po lanie dalo zabrať nejednému súťažiacemu rovnako ako šitie srdiečok pre svoje manželky. Umývanie rajónov na chodbách internátu sa prenieslo do zápolenia o najlepší čas v prekážkovom behu s mopom.

Manželky si naopak oddýchli od behania s metlou po byte či dome. Celý deň mohli využiť na príjemný relax, ktorý predstavovali pedikúra, manikúra, líčenie a ošetrenie pleti, masáže, perličkový a parný kúpeľ či sauna. Aby si aj ony mohli zašportovať, bola pre nich pripravená hodina aerobicu. Duchovné načerpanie nachádzajú exallievi aj manželky v možnosti rozhovoru s don Ivanom počas celého víkendu.

O deti sa rodičia strachovať nemusia. Animátorky sa o ne starajú počas celého dňa – kočíkujú ich, hojdajú, zabávajú, hrajú sa s nimi. Staršie deti spolu so Sivkom zavítali do oratka, kde si v dielničkách vyrábajú krásne darčeky pre svojich rodičov a učia sa nové tance či hry.

Sobota, 14:00Zo Sálonika počuť uchu lahodiace zvuky vďaka výuke hry na fujare. Exallievi prejavili obrovský záujem naučiť sa hrať na tradičný slovenský nástroj a boli v tom naozaj šikovní.

Detičky práve zistili, že don Bosco im nechal odkaz, ktorý jeho verný psík Sivko nechcene roztrhal. Počas celého poobedia sa snažia odkazy nájsť, získať a poskladať. Treba však dolapiť Sivka. Ten sa tak ľahko nevzdáva a uteká čo mu sily stačia. Verné don Boscove deti ho nakoniec chytia, posledný odkaz rozlúštia a sladký poklad nájdu. Tie, ktoré behať ešte nevedia sa hrajú na trampolíne a detskom ihrisku.

Sobota, 16:00Vo vzduchu cítiť napätie. Pri futbalovom ihrisku sa schádzajú športovci s odhodlaním pustiť sa do vyčerpávajúceho futbalového zápolenia. Prvý hvizd píšťalky zahajuje zápas, v ktorom bojujú exallievi proti exallievom. Obranné stratégie, šikovné kľučky, premyslené prihrávky či nechcené fauly dávajú zabrať aj nášmu skúsenému rozhodcovi. Futbalová dráma nenecháva chladných ani divákov a tak mamičky spolu s deťmi povzbudzujú, čo im sily stačia. Zápas sa nakoniec končí 4:2 pre exallievov.

Sobota, 19:00Po športovo-relexačno-súťaživo-oddychovo-náročnom dni, po večeri, ktorú sprevádza vymieňanie zážitkov, sa účastníci schádzajú v divadelnej sále na predstavení s názvom Cyril a Metod. To nacvičili naši exallievi spolu s mladými z Piešťan pri príležitosti 1125. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie. Divadlo niektorí označili za jeden z najsilnejších zážitkov víkendu. A niet sa čomu čudovať! Diváci skvelé výkony hercov a kvalitné spracovanie námetu odmenili búrlivým potleskom.

Sobota, 21:00Spoločenský večer otvára kvíz o Šaštínskom gymnáziu. Po ňom nasleduje prezentácia s fotkami a časť programu nazvaná „ voľná zábava“. Deti si tento pojem vysvetlili ako diskotéku, a preto ťahajú animátorov na parket. Okrem tradičných svadobných choreografií ako macarena či hadík sa púšťajú aj do nebezpečných akrobatických kúskov, ktoré okolitý dav sleduje s otvorenými ústami. „Dospeláci“ si voľnú zábavu definovali ako príjemný večer, v príjemnom prostredí, v príjemnej spoločnosti a s príjemnou hudbou.

Nedeľa, 9:00Začína duchovná obnova vedená provinciálom saleziánskej rodiny na Slovensku – donom Karolom Maníkom. Jeho osobné posolstvo oslovuje mnohých prítomných. Možnosť stíšiť sa, pristúpiť k sviatosti zmierenia je cestou ako sa zblížiť s Bohom. Detičky počas duchovnej obnovy spievajú a tancujú v rámci hudobno-divadelného interaktívneho predstavenia, ktoré im predviedli Katka a Erika.

Nedeľa, 11:00Ako inak zakončiť krásny víkend ako spoločnou svätou omšou celebrovanou otcom provinciálom, delegátom exallievov a bývalým študentom GJB Marošom Peciarom. Všetci účastníci aj organizátori ďakujú nielen za Božie milosti a dary, ale aj za všetky pekné spoločne prežité chvíle. Svätú omšu zakončuje poďakovanie prvému riaditeľovi GJB donovi Macákovi. Exallievi mu vyhotovili plaketu s Pannou Máriou Pomocnicou, ktorú mu osobne odovzdali v Cerovej. Nasledujú poďakovania, odovzdanie diplomov víťazom a potlesk.

Nedeľa, 13:00Posledný spoločný obed a srdečné lúčenie. Nikomu sa nechce odchádzať a všetci sa už nevedia dočkať ďalšieho ročníka. Deti sa objímajú s animátormi, manželky si dohadujú spoločné kávičky a tešia sa z nadviazaných priateľstiev, exallievi zas z upevnenia tých starých. Ako povedal malý Filipko: „Vidíme sa zajtra“!

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.