Exallievi majú za sebou ďalší Víkend silných zážitkov

(Častá – Papiernička, 27. októbra 2015) – Ženatí aj slobodní, mladí aj starí exallievi, manželky, deti a saleziáni sa cez víkend 9.-11. októbra stretli na jednom mieste. V Častej – Papierničke sa totiž uskutočnil už tretí ročník najväčšej udalosti slovenských odchovancov dona Bosca.

Jedno miesto však neznamená jeden program, každá kategória si prišla na svoje. Muži si zmerali svoje schopnosti v súťaži Cesta exallieva, kde varili, behali, rozmýšľali vo vedomostnom teste či skladali serenády pre svoje manželky. V sobotu poobede nesmel chýbať futbalový zápas. Manželkám sa počas víkendu venovali kozmetička, kaderníčka, manikérka, pedikérka i maséri. Svoje materské i manželské skúsenosti s nimi prišli v diskusii rozobrať pani Baginová, Hortová a Malotová, ktoré neváhali vypočuť i poradiť.

Deti sa na pár dní zmenili na malých indiánov. Do témy ich vtiahla scénka zo života Pocahontas. V dielničkách si vyrábali indiánske čelenky, koníkov, ozdoby a prívesky z drôtu, farebné brmbolce a mnoho iných umeleckých kúskov. Súťaže a hry pre deti pripravil tím skúsených animátorov. Celý príbeh mladej Indiánky dotvorila rozprávka Pocahontas v nedeľnom kine.

V sobotu večer sa sála ozývala ľudovou hudbou. O kultúrny program pre malých i veľkých, spojený so školou tanca sa postaral detský folklórny súbor Kremienok. Ani upršané počasie nezabránilo rodinám, aby si spolu zabehali vonku pri hre „Behá celá rodina“. Zahrať si mohli aj bowling či squash. Fyzické sily si účastníci zregenerovali vo wellnesse a v bazéne. Tie duchovné mohli načerpať na svätých omšiach, vo svätej spovedi a v nedeľnej duchovnej obnove.

Tohtoročný Víkend silných zážitkov bol aj veľkou oslavou. Viac než 150 účastníkov oslávilo úspech Michala Horta, ktorý sa stal prezidentom Svetovej konfederácie exallievov. Dôvodom na oslavu bolo aj udelenie ocenenia Cena exallieva. Tú dostal „otec novodobých exallievov“ don Ivan Žitňanský SDB za jeho prínos pri založení a rozvoji Združenia exallievov a za jeho neustálu prítomnosť pri akýchkoľvek aktivitách Združenia.

Informoval: Michal Nemček

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.