Exallievi oslavujú 150. výročie

(Bratislava, 24. júna 2020) – Bolo to presne 24. júna 1870, kedy si prví odchovanci pod vedením Carla Gastiniho vďaka stretnutiu a slovám dona Bosca uvedomili, že chcú stáť navždy pri ňom a pri jeho synoch a pomáhať si navzájom. Dnes si exallievi dona Bosca po celom svete pripomínajú 150. výročie svojho vzniku.

Prezident slovenských exallievov Róbert Mruk sa pri tejto príležitosti prihovoril všetkým exallievom a priateľom dona Bosca krátkym pozdravom. „150 rokov je už naozaj významné číslo, ktoré sme plánovali patrične a primerane spoločne osláviť. Aktuálna situácia nám síce zabránila v organizovaní väčších akcií, ale nebráni nám pripomenúť si toto naše výročie možno ešte viac intenzívnejšie v užšom kruhu alebo súkromne.

Pozývam všetkých exallievov a priateľov dona Bosca, ktorým to bude aspoň trochu možné, aby sme sa v stredu 24. júna 2020 spoločne spojili počas slávenia svätej omše vo farnostiach a strediskách, kde žijeme. Myslíme navzájom na seba, vzdajme Otcovi vďaku za Jána Bosca a za mnohých saleziánov, ktorí vstúpili do našich životov a mnohým nám ho silne poznačili a navždy zmenili,“ píše v pozdrave.

Výročie bude na Slovensku zvýraznené prijatím nových členov do Združenia v prešovskom stredisku.

V súčasnosti majú exallievi vo svete vyše 100 000 členov a pôsobia vo viac ako 100 krajinách. Na Slovensku bolo Združenie exallievov don Bosca založené v roku 1999. Dnes tu má táto vetva saleziánskej rodiny viac ako 700 členov združených v štrnástich strediskách.

Exallievi na svojom prvom medzinárodnom kongrese v roku 1911 prišli s ideou postaviť pred Bazilikou Márie Pomocnice monument svätcovi mladých a tak 23. mája 1920 bolo odhalené súsošie dona Bosca na námestí pred bazilikou, ako ho dnes poznáme. Medzi exallievov patril aj dnes blahoslavený laik Albert Marvelli.

Zdroj: www.exallievi.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.