„Fano“ ponúka „katechetický“ plagát Hesla na rok 2021

(ANS, Rím, 14. decembra 2020) – Slávny španielsky grafik Patxi Velasco Fano, umeleckým menom jednoducho Fano, bol autorom plagátu k Heslu hlavného predstaveného na rok 2018 a už dlhý čas si udržiava úctu a priateľské vzťahy so saleziánskou rodinou. Keď sa dozvedel, že hlavnou myšlienkou (Hesla) na rok 2021 bude „Vedie nás nádej, „Hľa, všetko robím nové“ (Zjv 21, 5)“, spontánne pripravil svoju vlastnú „katechetickú“ verziu plagátu, ktorá je určená najmä deťom, a dal ju voľne k dispozícii hlavnému predstavenému.

Plagát, ktorý odráža dnes už medzinárodne známe charakteristické črty Fanovho štýlu (jemné postavy, jasné farby, jasné obrysy …), prepracováva hlavné posolstvo Hesla a figuratívny prejav umožňuje „prihovárať sa prostredníctvom obrazov“. Každý malý detail, aj keď sa môže javiť ako obyčajný dekoratívny prvok, obsahuje skrytý význam, ktorý privádza ku kresťanskému a saleziánskemu čítaniu scény.

V strede scény je červené auto, ktoré prechádza generálnou opravou. Je obklopené množstvom postáv a je zasadené do krajiny, ktorá vôbec nie je náhodná. Sám autor vysvetľuje každý detail.

– Cesta, ktorú možno vidieť v pozadí, je plná stúpaní a zákrut a sem tam sú na nej aj výtlky. Skoky, nárazy a praskliny poškodili auto. „Potrebujeme opravy, aby sme mohli opäť vyjsť v ústrety iným a v ústrety Bohu,“ vysvetľuje umelec.

– V pozadí vidno aj priečelie Baziliky Panny Márie Pomocnice: „Je to naša ,továreň´. Jej a náš domov.“

– Sestra, dieťa … Mnoho malých protagonistov svedčí o tom, že „všetci môžeme pomôcť“.

– Kotva v strede znamená, že „naša nádej prichádza zhora“.

– A na nej visí „náš jediný motor, Božia láska“.

– Vedľa je don Bosco a spolu s jedným mladíkom sa usmieva: „Don Bosco je vždy s nami, so svojou odvahou a energiou.“

– Vychádzajúce slnko na pravej strane obrazu zatiaľ naznačuje, že „každý nový deň sme pripravení vyraziť na cestu“.

– Tabuľky „škola, práca, oratórium, rodina, farnosť“ sú rôzne „ŠPZ-tky“: „je ich veľa, ale všetky sú pravé“.

– Svetlá, vložené do knihy s krížikom, „sú slová Biblie“.

– Všetky práce – „zdvíhanie, demontáž, výmena, oprava, renovácia“ – predstavujú záväzok, ktorému musíme byť všetci v živote verní.

– Vo vnútri auta sa usmieva a oduševňuje nás Ježiš: „Náš spolujazdec. S ním nestratíme cestu.“

– Opravy kolies a karosérie znamenajú hojenie zranení, utrpených počas života.

– A „aby každý dobre videl, veľkí i malí sú spolu, kľačia“.

– Za autom je nezameniteľná Panna Mária Pomocnica kresťanov: „Chráni nás a pôsobí ako nárazník.“

– Čerpadlo pohonných hmôt za ňou prezrádza, čo je „naším palivom: Boží Duch, Eucharistia, modlitba“.

Katechetický plagát, ktorý pripravil Fano, máme vďaka agentúre ANS k dispozícii už aj v slovenčine na stiahnutie ako PDF (na tlač) alebo JPG.

ANS, OnMiSDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.