Finále KAMY – futbal, dážď a sneh

(Bansky Bystrica, 15. marca 2013) – Začiatok jari sa v našom stredisku tradične spája s celoslovenským podujatím finále KAMA. Tento rok to však so začiatkom jari vôbec nebolo také jednoduché. Kopy 40 cm snehu na ihrisku pripomínali skôr Vianoce ako jar. Našťastie hŕstka oduševnených chalanov bola ochotná pomáhať prehadzovať niekoľko lopát snehu, aby sa tých 40 cm snehu dostalo z ihriska za plot. Aj vďaka nim mohlo asi 240 chlapcov prísť a bojovať o najcennejšiu saleziánsku trofej.

Celé to vypuklo v piatok, 8. marca. Aj keď bol Medzinárodný deň žien, u nás to vyzeralo v kostole na sv. omši skôr na Medzinárodný deň chalanov. Po slávnostnej sv. omši sa už rozbehli zápasy. A chalani hrali a hrali a hrali… až kým sa nestrhol prudký dážď. Našťastie, ten chalanov neodradil a tak sa stal opak: chalani odradili dážď. Celú sobotu sme odohrali pri krásnom počasí. Jedni postupovali, druhí vypadávali, ale všetci rovnako vnímali, že „JE TO VÝZVA“ – možno k dobrému futbalovému výkonu, zábave, ale hlavne k práci na sebe, svojom charaktere, viere, svojom povolaní… K tomuto smerovali aj príhovory kňazov na omši, večerné modlitby a určite aj pokyny trénerov.

Výsledky futbalu potešili predovšetkým domácich fanúšikov, ktorí zatlieskali bystrickým víťazom staršej kategórie. Na druhom mieste skončil Sabinov a na treťom Bardejov. Mladšiu kategóriu vyhral Bardejov, na druhom mieste skončilo Námestovo a tretia priečka sa ušla Košiciam.

Pohodu chalanov zabezpečovala aj pani kuchárka a jej skvelá kuchyňa. A ako hovorili mnohí, nebolo to len o športe. Podstatné bolo, že sa vytvorili a upevnili nové priateľstvá, hlavne však priateľstvo s Bohom. K tomu prispela aj vysoká účasť saleziánov na akcii, vďaka ktorej prevažná väčšina chlapcov pristúpila k svätej spovedi. Aj keď v sobotu večer hluk v našom stredisku ustal a auto s poslednými hosťami nám ukázalo brzdové svetlá, radosť z vydareného turnaja zostala tu, aj keď veríme, že zároveň odišla s každým účastníkom do Bratislavy, Humenného a všade tam, kam sa chalani rozišli.

Informoval: Samuel P., Štefan M., Peter V. SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.