Gospelový open air festival Lumen v Trnave oslávil svoje 30. narodeniny

(Trnava, 7. júla 2022) – Gospelový open air festival, ktorý sa konal počas víkendu v Trnave, privítal účastníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia. Organizátori pripravili multižánrový program na viacerých miestach v historickom centre mesta.

Prvý festivalový deň začal vystúpením Lýdie Rišovej na pešej zóne a pokračoval diskusiou na tému „Aké vedieme v živote vojny a boje?“ v Kine Hviezda.

Piatkový program na hlavnom pódiu odštartovala Sima Magušinová, ktorá spolu s kapelou na Trojičné námestie pritiahla aj rodiny s deťmi. S hudbou vesmírnou predviedli skvelú hudobno-tanečnú show a program pokračoval koncertami zahraničných kapiel – Good Weather Forecast z Nemecka a Daniel Levi z Estónska.

V Mestskej športovej hale sa na Worship night predstavili kapely Timothy, RODS a Miťo Bodnár.

Festivalovú sobotu odštartovali dva bloky prednášok workshopov – väzenské spoločenstvo DISMAS, internetová poradňa IPčko, manželia Kamidroví, koučka Barbora Vallová – títo a iní hostia spracovali zaujímavé vzťahové aj spoločenské témy z rôznych oblastí života.

Na tému „Ako žiť vieru na sociálnych sieťach“ diskutovali rehoľná sestra Lamiya a Lejkta, obe influencerky.

V trnavskom Kine Hviezda prebiehal predovšetkým spoplatnený program – medzináboženský dialóg prebehol v diskusii „Stretnú sa kresťan, moslim a žid“, s gréckokatolíckym kňazom pátrom Petrom debatoval Milan JUNIOR Zimnýkoval. Michal Kubovčík predstavil svoj úspešný projekt Baštrng a medicínske prostredie priblížili autori podcastu Doktor má Filipa.

Hlavné pódium v sobotu ponúklo formáciu Gospelfest, nasledovalo vystúpenie úspešného slovenského gospelového projektu Godzone a bristkého rappera Guvna B, ktorý ale svoj koncert pre hroziace búrkové nebezpečenstvo nedokončil.

„Skúsenosti s prerušením programu pre dážď a blesky máme už aj z minulých ročníkov, preto som rád, že tentokrát išlo iba o chvíľkovú záležitosť a headliner festivalu, kapela Planetshakers z Austrálie, mohla predviesť svoju show tak, ako bolo naplánované,“ uviedol Ján Holubčík SDB, riaditeľ festivalu.

Organizátori mysleli aj na detských návštevníkov. Braňo Jobus prečítal zo svojich rozprávkových knižiek a vystúpil aj detský folklórny súbor Drienka. Zaujímavosťou festivalu je Rehoľná kaviareň, kde návštevníkom pripravujú kávu a občerstvenie rehoľné sestry a kňazi. Tí sú k dispozícii aj na rozhovor v Službe ucha.

Atmosféru počas celého víkendu dotvárali okrem rôznorodého programu aj priateľské stretnutia. „Som veľmi rád, že medzi účastníkmi festivalu som stretol aj tých, ktorí stáli pri jeho vzniku. Je úžasné, že ich nápad ‚žije‘ už 30 rokov a prináša nielen zábavu, ale cez prednášky, workshopy a duchovný program aj hlbšie posolstvo,“ dodáva riaditeľ festivalu.

Festival Lumen každoročne pripravuje viac ako 200 dobrovoľníkov, ktorí ho organizujú vo svojom voľnom čase a bez nároku na honorár. Aj vďaka tomu a podpore ďalších partnerov sa počas tridsiatich rokov existencie vyprofiloval z prehliadky speváckych zborov na najväčší gospelový festival v strednej Európe.

Zdroj: Festival Lumen

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.