Green for nothing

„This mountain is called green for nothing.“ poznamenal salezián počas našej cesty do Ngrunitu, čo je filiálka Korrskej farnosti. „Hmm…čo to je za názov..“ pomyslela som si. Síce som tu už nejaký ten mesiac, ale ešte stále je jedna z mojich najčastejších otázok: prečo? Salezián mi vysvetlil, že kopec má taký názov preto, lebo na neho pastieri so svojimi stádami nemôžu vyliezť, takže zeleň, ktorá je viditeľná už zdiaľky, hore na kopci, je pre nich „na nič“, nevyužiteľná.

Naozaj tráva a zeleň v tejto polopúštnej oblasti pre pastierske kmene Rendile a Samburu, ktoré tu žijú, znamená veľa. Úplne do hĺbky to asi nikdy nebudeme vedieť pochopiť. No jedna vec je istá, že sme tu zažili zázrak na púšti. Zázrak v tom, že za dva mesiace (marec,apríl), tu pršalo každý týždeň aspoň dvakrát. Možno nič až tak zvláštne, ale pre toto miesto, kde za posledný rok a pol do septembra 2017, keď sme tu prišli, pršalo len raz v apríli, je to sila. Na tomto mieste zvykne byť obdobie dažďov dvakrát do roka (obdobie dažďov znamená niekoľko výdatných dažďov počas cca dvoch týždňov, väčšinou v apríli/máji a v decembri), niekedy je len jedno dažďové obdobie za rok. Takže teraz to bolo v neobvyklom čase (začalo v marci) a v neobvyklej intenzite (2 mesiace). Učiteľ zo základnej školy sa vyjadril, že takýto zelený Korr si ešte nepamätá.

Naozaj. Korr sa krásne zazelenal, stromy sú obsypané lístím, (už nevidíme do diaľky tak, ako doteraz) :). Mnohé priehlbiny a otvorené studne sa naplnili vodou, ľudia nemusia chodiť pre vodu tak ďaleko ako počas obdobia sucha. Dažďová voda je pre nich lepšia ako podzemná, pretože nie je slaná, už či na pitie, varenie, pranie. Na druhej strane po pár dňoch je voda v týchto prírodných priehlbinách špinavá a ľudia ju často naďalej pijú, z čoho majú zdravotné ťažkosti.

Keď sa teraz človek ide prejsť cez Korr, vidí stáda zvierat s pastiermi, ktorí sa vrátili z ďalekých paší domov, pretože je tu teraz dostatok vody a zelene pre zvieratá. Takisto veľkým prínosom je, že rodiny sú opäť spolu.

Ako každá vec, aj dážď má svoje negatíva, viaceré zvieratá po daždi kvôli ochladeniu uhynuli. Pastieri teraz chodia ráno na pašu do okolia Korru a večer sa vracajú domov. Na pašu môžu chodiť aj mladšie deti, keďže nechodia so zvieratami tak ďaleko. Keď sa ide ďalej so stádami, musia ísť muži-bojovníci (Morani), ktorí zvládnu obrániť stádo pred divými zvieratami, hlavne v noci, prípadne aj pri potýčkach s inými kmeňmi, ktoré sú vyvolané obranou svojho územia počas nedostatku paše. Týchto urastených Moranov môžeme teraz vidieť v Korre častejšie, v tradičnom oblečení, veľmi pekne nazdobených.

Opakovane počujeme vetu „Now we are satisfied, we have enough milk.“ („teraz sme spokojní, máme dostatok mlieka“). Pre pastierske kmene je mlieko jedným z veľmi dôležitých zdrojov energie.

V Korre to po dažďoch naozaj ožilo. Človek by ani nepovedal, koľko druhov hmyzu sa na polopúšti môže objaviť. Každý večer som zvedavá, aký nový druh nás čaká pred našou izbou a niekedy aj v nej. Vystriedali sa tu už muchy, rôzne druhy pavúkov, teraz nám spoločnosť robia cvrčky, komáre, jedného dňa sa z čista-jasna objavili húfy koníkov, ktoré sú ale sympatickejšie a tichšie ako cvrčky. Zhodli sme sa na tom, že Egypťania to počas siedmich rán naozaj nemali ľahké. Takže po večeroch nás čaká boj, vyháňanie/zabíjanie hmyzu na izbe. Podľa času a množstva energie, ktoré ešte máme večer závisí, či tento boj skončí usmrtením všetkých potvoriek alebo, ak sú vo veľkej prevahe, jednoducho zalezením pod moskytieru, ktorá je naozaj dobrý vynález.

Takisto cestovanie sa počas dažďov stáva jednou z veľkých výziev, keďže cesty v okolí Korru nie sú spevnené, povrch tvorí piesok, hlina, alebo kamene. Počas dažďov sa tvoria krátkodobé rieky, ktoré križujú cesty. Voda sa väčšinou rýchlo vpije do zeme, ale sú úseky, v ktorých sa voda dlhšie drží, tiež na niektorých miestach rozbije cesty, ktoré boli pred dažďom spevnené, a preto sa niektoré úseky stávajú dlhšiu dobu neprejazdnými, autá môžu ľahko uviaznuť. Nezriedka vidíme zapadnuté nákladné autá, ktoré zásobujú túto oblasť. Takisto niektoré domčeky dážď poškodil a ľudia ich musia po dažďoch opraviť. No napriek všetkým týmto negatívam sme nepočuli niekoho z miestnych sťažovať sa na dážď, ľudia sú zaň vďační Bohu.

Prekvapenia tu naozaj zažívame nezriedka. Minule sme sa vybrali s internátnikmi na výlet. Pochopila som, že mladí sú asi všade rovnakí, ani týmto mladým sa veľmi nechcelo ísť, ale sestra zavelila, tak išli všetci. Vybrali sme sa na miesto mne doteraz neznáme. Cestou sme sa rozprávali, spievali si, utekali… Keď sme došli ku kopcu Alisurva, zastala som a musela som si trikrát pretrieť oči. Pred sebou som videla priehlbinu naplnenú vodou a v nej sa už veselo kúpali chlapci z internátu. Po mesiacoch sucha, kedy som vodu takto na voľnom priestranstve tu v Korre ešte nevidela, to bolo naozaj prekvapenie. A tá radosť internátnikov stála za to.

V neobvyklom čase, v neobvyklom množstve…áno, takéto bolo obdobie dažďov tu v Korre. Jednoznačne veľké požehnanie. Pán sa stará a určite počul aj všetky modlitby, ktoré boli vyslané za Korr aj počas tohtoročnej Tehličky. Skrze dážď sme mali milosť konkrétne vidieť silu modlitieb. Nie vždy má človek takúto možnosť. Chceme sa vám, našim spolumisionárom, spolu s Monikou za vaše modlitby a podporu veľmi pekne poďakovať. Máme z toho veľkú radosť. No vidíme, že týmto sa misia nekončí. Chceme sa modliť za ešte dôležitejší dážď, dážď Ducha Svätého. Výsledok už možno tak rýchlo neuvidíme. No toto miesto a ľudia stále potrebujú modlitby. Tak vytrvajme v nich naďalej. Za správne vedenie miestnych ľudí, vedenie k samostatnosti a nie závislosti, aby cítili, že sú členmi tejto farnosti, za ktorú sú aj zodpovední, ktorej majú pomáhať, za problém s alkoholizmom, ktorý aj tu rozbíja rodiny, za dobrých katechétov, učiteľov. Aby sa takto pastierske kmene nechali viesť našim najvyšším Pastierom.

Moju dobrovoľnícku službu v Angole finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR cez nástroj SlovakAid, a to v rámci programu Vysielania dobrovoľníkov. Za podporu ďakujem.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.