Hlavný predstavený o Facebooku: „Buďte tam, kde sú mladí“

(Rím, Taliansko, 6. augusta 2014) – Hoci osobný profil mal už v roku 2010, hlavný predstavený saleziánov, don Ángel Fernández Artime, si založil oficiálnu Facebookovú stránku až 20. júla tohto roku, aby mohol mať priamy kontakt s tými, ktorí majú záujem byť informovaní o jeho činnosti. V nasledujúcom rozhovore ponúka odkaz mladým a saleziánom o tejto sociálnej sieti. Nie je to jediný odkaz, pretože hlavný predstavený bude pokračovať so zdieľaním svojich myšlienok v slovku na „dobré ráno“ na Facebooku, pretože chce byť „tam, kde je väčšina mladých ľudí“.

Ako dlho ste na Facebooku?

Pridal som sa na Facebook 1. júna 2010, niekoľko mesiacov po začiatku mojej služby provinciála v Južnej Argentíne. Po 6 mesiacoch v novej provincii som začal komunikovať týmto spôsobom ako súkromný užívateľ.

Prečo ste založili stránku na Facebooku?

Rozhodol som sa založiť túto stránku na Facebooku, pretože v tom čase som cítil, že by to mohlo byť zaujímavé a skutočne dôležité mať spôsob a priestor, kde by som mohol byť prítomný medzi saleziánmi, členmi saleziánskej rodiny, mladými ľuďmi, priateľmi, chlapcami a dievčatami.

Vnímam to ako príležitosť komunikovať seriózne, ale stručne a vždy s posolstvom. Nepovažujem Facebook za spôsob vypovedania niečieho životného príbehu, alebo toho, čo ľudia robia a ako si užívajú život… Rozumiem tomu, ale nie je to to, čo sa mi páči. No je pravda, že sprostredkuje rýchlu, živú, priamu komunikáciu.

Rozmýšľal som nad tým, že k správam o kongregácii a saleziánskej rodine a novinkám mladých ľudí by som mohol každý deň, ak to bude možné, pozdraviť mladých a saleziánsku rodinu slovkom na „dobré ráno“.

K tomuto rozhodnutiu ma viedlo aj to, že som videl mnoho rôznych správ, ktoré boli publikované na mojej predchádzajúcej stránke, ktorú môžeme volať mojou domovskou, a nebolo ľahké komunikovať dôležitú správu alebo niečo serióznejšie.

Čo si myslíte o sociálnych sieťach?

Už som na to čiastočne odpovedal. Vidím sociálne siete ako výbornú príležitosť na dobrú komunikáciu a skutočnú spoluprácu.

Ale nie sú dokonalé. Sú tu nebezpečenstvá: musíme byť opatrní, aby sa niektorí ľudia nestali závislými alebo aby ľudia neadekvátne odhaľovali svoje životy a tiež dávať pozor na to, aby sme sa vyhli niektorým skutočným rizikám, ktoré nám často zdôrazňujú odborníci.

Čo je Vaša rada saleziánom, ktorí už sú na sociálnych sieťach?

Chcel by som im povedať to, čo hovorím aj sebe: sme prítomní na týchto VIRTUÁLNYCH IHRISKÁCH, kde by podľa mňa chcel byť aj don Bosco v roku 2015. Tiež hovorím sebe aj saleziánom, aby využívali tieto sociálne siete vždy ako Vychovávatelia a Evanjelizátori, Priatelia a Bratia pripravení priniesť sem niečo dobré. Povedal by som im, aby sa nebáli týchto médií a že nie sme naivní. Mali by sme si zvyknúť byť tam, kde je väčšina mladých ľudí.

Čo by ste odkázali mladým ľuďom?

Milí mladí, mám vás rád a pozdravujem vás z celého srdca.

Využívam túto príležitosť, aby sme sa mohli stretnúť na mojej oficiálnej Facebookovej stránke:Som rád, že môžem byť prítomní aj v tomto priestore, ktorý je pre vás taký dôležitý. Verím, že táto stránka poslúži k vytvoreniu kontaktov, podpore väčšieho zapálenia a prinesie lepšiu spoluprácu prostredníctvom viacerých činností v rôznych častiach saleziánskej rodiny.

Dovoľte mi, ako donovi Boscovi, zdieľať s vami to, čo bolo vždy jeho túžbou: hcem vás vidieť šťastných teraz i vo večnosti.

So srdečným pozdravomÁngel, hlavný predstavený.

2014 07 30 Artime

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.