Ilustrátor Ferrerových príbehov Juraj Martiška dostal cenu Ľudovíta Fullu

(Bratislava, 12. novembra 2013) – Ilustrátor všetkých slovenských knižočiek príbehov Bruna Ferrera a dlhoročný grafik vydavateľstva Don Bosco, Juraj Martiška, dostal 6. novembra Cenu Ľudovíta Fullu. Fond výtvarných umení, Slovenská sekcia IBBY a medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana mu ju udelili za dynamické ilustrácie s humornými prvkami, ktoré dokážu osloviť nielen detského, ale aj mladého čitateľa.

 „V prvom rade, je to pre mňa ocenenie, ktoré si veľmi vážim nielen ako ilustrátor, ale aj výtvarník a človek. Skutočnosť, že Ľudovít Fulla pochádzal z Ružomberka a aj tam na sklonku života opäť tvoril, má pre mňa symbolický význam. Aj ja som sa narodil v Ružomberku a až do skončenia vysokej školy som býval v Černovej. Jeho meno a obrázky som videl v Galérii Ľudovíta Fullu, ktorá je v Ružomberku, ale aj v knihách, ktoré ilustroval, predovšetkým v Dobšinského Slovenských ľudových rozprávkach. Mali sme doma veľa pekných knižiek, vďaka mojím rodičom, hlavne mamine. A tu je novo vytvorená súvislosť, keď som v roku 2008 a 2009 ilustroval Dobšinského Slovenské ľudové rozprávky, ktoré upravil Prof. Ondrej Sliacky. Akoby som vykročil na cestu,“ povedal pre saleziani.sk Juraj Martiška.

Vo svojej výtvarníckej práci dal podobu desiatkam detských kníh či učebníc. Vyšla mu už aj publikácia, ktorú ilustroval spolu so svojou dcérou Maximou – Krajinka s koníkom, od autorky Marty Šurinovej.

Juraj Martiška pracuje pre saleziánske vydavateľstvo od roku 1994 a odvtedy dal grafickú podobu doplnenú ilustráciami stovkám kníh, časopisom Svetlo, Aha!, a Don Bosco dnes a najmä veľmi populárnym príbehom Bruna Ferrera.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.