Indickí saleziáni reagujú na „bezprecedentnú krízu“ novej vlny Covid-19

(Naí Dillí, 12. mája 2021) – „Druhá vlna Covid-19 v Indii a najmä v Dillí je mimoriadne silná. Každý telefonát, ktorý dostaneme, je zúfalým volaním o pomoc alebo sa deje, aby nás informovali o smrti niekoho. Stratili sme veľa svojich priateľov a mnohí z personálu stratili svojich príbuzných. Nie je veľa zamestnancov, ktorí sa nachádzajú v kritickej situácii, ale veľa z nich malo pozitívny test.“ Takto napísal vo svojom srdcervúcom liste indický salezián don Biju Akkilettu, provinciálny ekonóm saleziánov v Naí Dillí.

V posledných týždňoch krajina zaznamenáva denne viac ako 400 000 nových prípadov a asi 3 500 úmrtí, čo je zatiaľ celosvetovo najvyšší počet od začiatku pandémie. V hlavnom meste sú všetky nemocnice v kríze, nie sú k dispozícii žiadne postele, ľudia sú hromadne na chodbách, chýba vybavenie a kyslík. Ešte pred mesiacom si tí najbohatší mohli nájsť voľnú posteľ v nemocnici alebo lekára, ktorý by sa mohol o nich postarať doma, ale teraz pre nedostatok personálu a vybavenianikto nie je v bezpečí.

A aj keď sila tejto vlny dolieha na všetky spoločenské vrstvy, najviac trpia okrajové, marginalizované skupiny populácie: chudobné rodiny žijúce v chatrčiach, deti zo slumov, tí, ktorí žijú na ulici, migranti, ľudia so zdravotným postihnutím…

Don Akkilettu pokračuje: „Je to veľmi vážna situácia, snažíme sa robiť všetko pre to, aby sme oslovili ľudí všetkými možnými spôsobmi. Na základe žiadostí o pomoc, ktoré dostávame každý deň, a podľa nášho posúdenia sme pripravili pohotovostný akčný plán na podporu zraniteľných ľudí v súvislosti so zdravotnou katastrofou“.

Aj v saleziánskej provincii Bangalore si situácia vyžaduje maximálne úsilie. „BREADS“, provinciálny úrad pre plánovanie a rozvoj, už prijal opatrenia na všetkých úrovniach: začal nosiť chorým v karanténe jedlo domov; dodáva rúška, dezinfekčné prostriedky a osobné ochranné prostriedky dobrovoľníkom z mládežníckych skupín pod vedením dona Anila D'Sa – spolu s ním sa mnohí mladí zaviazali slúžiť núdznym a pomáhať zdravotným sestrám a lekárom v nemocniciach mesta. Úrad BREADS finančne podporuje aj mnoho rodín, ktoré nie sú schopné hradiť výdavky na liečbu, alebo ktoré prišli v dôsledku pandémie o hlavu rodiny. Okrem toho tiež v spolupráci s miestnou samosprávou plánuje postaviť v slumoch Lingarajapuram centrum pre liečbu pacientov s Covidom-19.

To všetko sa deje v situácii keď aj veľa saleziánov, mladých ľudí a zamestnancov malo tiež pozitívny test a aj o nich sa treba postarať.

Napokon aj v provincii Hajdarábad pripravil provinciálny úrad pre plánovanie a rozvoj „Bosco Seva Kendra“ rozsiahly program pomoci pri riešení „bezprecedentnej krízy“, ktorá zasiahla krajinu. Projekt plánuje dodať predvarené a nutrične vyvážené potraviny do 5 000 domácností (v balíkoch cca pre 4 osoby); dodávky potravín (obilniny, olej, sušienky, soľ …) a hygienické sady (vreckovky, rúška, dezinfekčné prostriedky …) 2 000 rodinám; lekárske sady (inhalátory, teplomery, vitamíny …) a sady výživných látok (potraviny a energetické nápoje) pre 1 500 rodín; a 1 000 špecifických súprav pre tehotné ženy a čerstvé matky.

Viac v angličtine tu: https://www.infoans.org/en/sections/news/item/12812-india-salesians-continue-to-help-population-affected-by-new-wave-of-covid-19

ANS, OnMiSDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.