Jakutsk

Komunita v hlavnom meste Jakutska bola založená v roku 1994, dva roky po príchode saleziánov do mesta Aldan na juhu republiky. Išlo o prvú katolícku misia v meste, ktorú začali don Daniel Pravda, don Lacko Stanko a misijná dobrovoľníčka Judita Štempelová. Ich prvotná činnosť bola zameraná na výstavbu mládežníckeho centra Dom molodiozi, ktorý otvorili 7. decembra 1997, a tiež na podporu chudobných a mnohodetných rodín. Hoci jadro saleziánov momentálne stále pochádza zo Slovenska, jakutska saleziánska komunita je už niekoľko rokov medzinárodnou.

Saleziáni tu v súčasnosti spravujú farnosť aj oratórium s mládežníckym strediskom, ktoré je miestom nedeľných oratórií, tvorivých dielní, táborov a stretnutí mládeže. Zároveň poskytuje možnosť doučovania a svoje brány vo vyhradených hodinách otvára aj sociálnej činnosti: práci s mentálne postihnutou mládežou a stretnutiam anonymných alkoholikov a ich príbuzných.

Vďaka svojej výhodnej pozícii v centre mesta sa tu občasne organizujú rôzne kurzy a konferencie. Chrám sa pýši aj jediným organom v celej republike Sacha (Jakutsko), a tak býva miestom pravidelných koncertov. V roku 2002 boli v Rusku vytvorené štyri katolícke diecézy. Jakutsko bolo začlenené do novovzniknutej Diecézy svätého Jozefa so sídlom v Irkutsku, ktorá je dodnes teritoriálne najväčšou katolíckou diecézou na svete.

Komunita

  • Ján Krupa
  • Jozef Tóth
  • Pavol Michalka
  • Matthew Moon
  • Pavol Piatrov

Kontakt

Dom molodezi, Kurasova 34, 677010 YAKUTSK, Respublika Sacha-Yakutia, RUSSIAN FEDERATION

e-mail: yakutsk@saleziani.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.