Kandidáti u novicov v Poprade

(Poprad, 23. októbra 2013) – Dlho očakávané a zodpovedne pripravované stretnutie tohtoročných kandidátov a novicov v popradskom noviciáte sa uskutočnilo od štvrtka 17. do nedele 20. októbra.

Štyria novici na čele s magistrom Peťom Timkom, Pavlom Ženíškom a Mariánom Zacharom privítali vo štvrtok podvečer štyroch kandidátov z Košíc, s formačnou dvojkou Paľo a Paľo. Spoločnou večerou sa začalo stretnutie, počas ktorého sa všetci navzájom lepšie spoznávali, spoločne sa modlili, ale aj pracovali a hrali. Ale poďme postupne.

V piatok bola na pláne túra na Téryho chatu, ale počasie v piatok nevyzeralo najlepšie, a preto sa program zmenil. Namiesto túry bola práca. Všetci boli zadelení do pracovných skupín, ktoré postupne počas celého doobedia sadili cibuľu, prenášali kopu štrku, izolovali stenu noviciátu pred vlhkosťou a robili pár menších prác. Po namáhavej robote čakal všetkých chutný obed.

Poobede sa novici pobrali na apoštolát do oratória a kandidáti mali svoju formačnú časť. Takto strávili celé poobedie oddelene a spolu sa všetci stretli až na večeri o 20:00.

V sobotu už na všetkých čakala sľúbená túra, na ktorú sa nie všetci tešili. Ešte v piatok odcestoval novic Filip, ktorý išiel sestre na birmovku. V sobotu sa necítil zdravotne fit ani novic Vlastík, a tak sa túry nezúčastnil, ale prišli o veľa, lebo v Tatrách panovalo krásne počasie. Bolo jasno a slnečno, vrcholce štítov sa beleli prvým jesenným snehom. Výstup na Téryho chatu bol bezproblémový, hoci sa na zasneženom chodníku dosť šmýkalo, navyše cestu spríjemnili kamzíky, ktoré sa pokojne pásli neďaleko chodníka. Na vrchu čakala na všetkých zaslúžená odmena: prekrásna panoráma, teplotná inverzia a traja snehuliaci. Zostup po šmykľavom snehu sa viac podobal na snowboardovanie ako na chôdzu, ale všetci si s náročnými podmienkami hravo poradili.

Turistikou sa však deň ani zďaleka neskončil. Po návrate všetkých čakal sladký obed a po ňom futbalový zápas, veľké derby. Oba tímy hrali ako o život, do každého súboja išli naplno. Kandidáti síce dvakrát vyhrávali, ale nakoniec prehrali 5:7. Hoci všetci boli po zápase unavení, po večeri ešte nasledoval spoločný večer, v rámci ktorého sa hrali hry, pozerali prezentácie a hrali scénky.

Po namáhavých dňoch bolo potrebné aj trochu načerpať. Kandidáti mali v nedeľu doobeda duchovnú obnovu na tému – viera. Program vyvrcholil spoločnou svätou omšou, a aby kandidáti nešli domov hladní, tak boli pozvaní aj na nedeľný obed.

Informoval: Vladimír KuricFoto: Peter Majerčík, Miroslav Podstávek a Pavol PiatrovZdroj: www.kalvarka.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.