Keď menej je viac

Alleluya Bwana amezaliva-Aleluja Pán sa narodil. Dúfame, že radosť z narodenia Krista máte stále v srdciach. Rady by sme vám priblížili naše Vianoce v Korre.

Počas adventu sme nepočuli žiadne vianočné pesničky v rádiu, neobklopovali nás predvianočné zľavy a nákupy, vianočné trhy, žiaden sneh… Navonok sa pre nás ten čas nelíšil od všedných dní. Čo nám však blížiace sa Vianoce pripomenulo, boli ranné chvály a vešpery, v ktorých boli žalmy o tom, že sa tešíme na príchod Krista. Takisto naša spoločná aktivita s deťmi, počas ktorej sme lepili každý deň kúsok kométy, aby pastieri mohli potom 24.decembra nájsť Ježiška. Každý kúsok predstavoval dobrý skutok, ktorý sme v teň deň mali vykonať (navštíviť chorého, podeliť sa s cukríkmi…)

Pred Vianocami sme nepiekli perníky, ale sušienky z ovsených vločiek a medu. Piekli sme ich v peci s drevom, na ktorú si ešte zvykáme, tak nakoniec vyzerali ako naša komunita – čierne aj biele. 😀 Na Štedrý deň sme sa dozvedeli, že je tu tradíciou urobiť Betlehem. Dostali sme za úlohu pripraviť ho v saleziánskom dome. Kým sme pochopili, čo od nás chcú, kde nájdeme k tomu materiál, tak nám to teda trvalo. Zistili sme, že presne podľa ich vkusu to urobiť nevieme… u nich sa Betlehem zdobí oveľa viac ako u nás, lebo oni väčšinou nemajú vianočný stromček. Čo je aj veľmi dobré, že centrom je Betlehem, nie vianočný stromček. Nakoniec sme Betlehem vyzdobili, ale skôr podľa svojho vkusu, tak jednoduchšie.

24.12. večer bola o 20.00 vigília. Vyššie sme písali, že polnočná, ale nebola to celkom polnočná, lebo pre nich je problém po tme v noci chodiť domov (škorpióny, hyeny..). Pred omšou vypadla elektrina, takže to bolo naozaj skutočné čakanie na svetlo. Omša bola krásna, radostná. Kostol bol fakt plný, lebo na Vianoce chodia do Korru aj domáci, ktorí pracujú v iných mestách. Taktiež bolo v kostole na neskorú hodinu prítomných veľa detí (tie ktoré už zaspávali si prípadne ľahli pod lavicu a nerušene spali:). Všetci boli slávnostne oblečení.

Veľmi pekný bol moment, keď sa spievala Gloria, Sláva Bohu na výsostiach, čo je motto Vianoc. Kňaz počas toho zobral Jezuliatko, zdvihol ho nad hlavu a prešiel s ním po celom kostole. Všetci radostne spievali, výskali a veľmi sa tešili.

Slávnostnú večeru sme mali 25.12. spolu s komunitou sestier, aj s troma bratmi saleziánmi, ktorí k nám prišli na sviatky. Namiesto kapra so zemiakovým šalátom sme mali kuracie mäso, rybu s prílohami (ryža, placky, hranolky), potom sme si spolu dali kúsok koláča so zmrzlinou a ovocie. Pri jedení sme netradične pozerali gospelové piesne, ktoré nám bratia premietli.

Za čo sme veľmi vďačné je to, že sme neboli obklopené supermaketmi, a inými vecami ktoré by odpútavali našu pozornosť od skutočnej podstaty Vianoc. Príchod Vianoc neohlasovali svetielka v supermarketoch, ale hviezdna obloha.

Prostredie, v ktorom sa Ježiš narodil, sme si vedeli o to lepšie predstaviť, keďže sme boli obklopení pastiermi so stádami kôz, oslíkmi, jednoduchými domčekmi…

Ak by ste premýšľali, kde stráviť nasledujúce Vianoce, určite zvážte Korr. 🙂

Ešte predtým Vás však pozývame prežiť v Korre pôst, a to prostredníctvom pôstnej zbierky Tehlička 2018. Čakajú na Vás bohaté materiály, z ktorých sa dozviete viac o Korre a jeho obyvateľoch. Prežite pôstne obdobie inak a zaregistrujte sa do Tehličky na www.tehlicka.sk/registracia

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.