Mariánsky výstup na Choč sprevádzali myšlienky pápeža Františka z encykliky Fratelli tutti

(Dolný Kubín, 12. októbra 2021) – Prvú októbrovú sobotu mesiaca zasväteného ružencovej Panne Márii sa veriaci z dolnokubínskej farnosti po dvoch rokoch opäť vybrali na Choč. Minulý rok sa kvôli zlému počasiu i pandémii výstup neuskutočnil, a tak sa na rok šnúra výstupov prerušila. Túto tradíciu zaviedli v Dolnom Kubíne saleziáni spolupracovníci pred viacerými rokmi a ujala sa dodnes.

Účastníci výstupu sa ráno stretli v Dolnom Kubíne a previezli sa autami do Valaskej Dubovej, odkiaľ spoločne začali výstup na 1 611 m n. m. vysoký vrch. Pri prvej studničke im pán kaplán Ján Závacký udelil požehnanie a každý svojím tempom začal postupne naberať výškové metre. Počas výstupu nechýbali vzájomné rozhovory, spoznávanie sa a prehlbovanie vzťahov. Stúpanie dotvárali myšlienky pápeža Františka z encykliky Fratelli tutti, ktoré boli porozvešiavané na stromoch.

Medzizastávka Poľana tento rok prekvapila účastníkov veterným počasím a výrazným chladom. A tak si každý hľadal závetrie na doplnenie energie, prezlečenie sa do suchých tričiek či navrstvenie ďalšieho oblečenia. Vrchol Choča nebol oveľa prívetivejší a privítal účastníkov vo veľkej hmle a slabej viditeľnosti.

Po pár fotkách pri turistickom smerovníku sa spoločne presunuli na lúčku, kde slávili svätú omšu. Počas nej vykukli slnečné lúče, ktoré Dolnokubínčanov zohriali a odokryli majestátnu krásu výhľadov do širokého okolia. S vďačnosťou Pánovi i anjelom strážnym, ktorých sviatok v tento deň Cirkev slávila, sa kochali krásou prírody a pomaly sa vybrali dolu.

„Ďakujeme saleziánom spolupracovníkom, ktorí zorganizovali ďalší ročník mariánskeho výstupu, ale i pánu kaplánovi Jánovi za odslúženie svätej omše či vyslúženie sviatosti zmierenia. Vďaka i všetkým zúčastneným, ktorí vyšli zo svojej komfortnej zóny a prišli budovať farské spoločenstvo i urobili niečo pre svoje zdravie. Nech nás modlitba ruženca a ochrana Panny Márie sprevádza počas celého tohto mesiaca,“ povedala účastníčka výstupu saleziánka Viera Antalíková.

Zdroj: salezianky.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.