Mesiac po únose dona Toma Uzhunnalila prichádza uistenie indickej vlády

2016 03 15 jemen(Bangalúr, India, 5. apríl 2016) – V sobotu 2. apríla prijala indická ministerka zahraničných vecí Sushma Swaraj delegáciu Konferencie biskupov Indie, aby ich informovala o situácii dona Toma Uzhunnalila, indického saleziána z provincie Bangalúr, ktorý bol unesený 4. marca počas útoku na dom Misionárok lásky v meste Aden v Jemene. Presne jeden mesiac po masakre a únose, 4. apríla, sa z iniciatívy saleziánov a Arcidiecézy v Bangalúre uskutočnila modlitebná vigília a svätá omša za dona Toma. Arcibiskup Bernard Moras, ktorý jej bude predsedať, pozval k účasti aj všetkých veriacich.

"Delegácia Konferencie biskupov Indie vyjadrila hlboké znepokojenie a úzkosť Cirkvi v Indii nad osudom dona Toma, ktorého situácia nie je ešte známa ani po 29 dňoch od smutného incidentu," znie vyhlásenie vydané indickými biskupmi.

Delegácia žiadala ministerku, aby osvetlila niektoré záhadné okolnosti únosu a pravdu o súčasnom stave dona Toma, obzvlášť teraz, keď sa šíria neoverené správy doma i vo svete o jeho osude.

"Ministerka zahraničných vecí uistila delegáciu, že don Tom Uzhunnalil je v bezpečí a že vláda prijíma všetky potrebné opatrenia pre jeho rýchle a bezpečné vyslobodenie. Ďalej uviedla, že detaily vyjednávaní a technické aspekty, ktoré vyjednávania zahŕňajú, ešte nemôžu byť zverejnené, pretože by mohli ohroziť samotný proces oslobodenia," uvádza sa ďalej vo vyhlásení podpísanom Mons. Josephom Chinnayyanom, vicesekretárom Konferencie biskupov Indie.

Ministerka Swaraj tiež delegácii opísala úsilie, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí vynakladá a jej osobný vklad do zabezpečenia bezpečného prechodu jedinej rehoľníčky, ktorá sa zachránila počas teroristického útoku v Jemene, sestry Remy. Potvrdila, že správy, ktoré sa šíria o násilí, ktoré malo byť na donovi Tomovi spáchané, sú úplne neopodstatnené.

Členovia delegácie vyjadrili úprimnú vďačnosť celej Cirkvi v Indii za rôzne kroky, ktoré podnikla indická vláda a obzvlášť ministerka zahraničných vecí k vypátraniu a záchrane dona Toma Uzhunnalila z rúk únoscov.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.